Соки з упаковок (консервовані у великих банках більш правильний вибір) менш шкідливі, ніж газована вода, але зловживання ними також загрожує порушеннями. Газовані солодкі напої не рекомендовані навіть до щоденного споживання, і вже тим більше не потрібно купувати пляшечку з шипучкою при кожному позиві втамувати спрагу.
Які ж небезпеки несуть газовані напої?
Надмірна вага і діабет
Газовані напої насичені легкозасвоюваними калоріями, які містяться в цукрі. За підрахунками вчених, в одній пляшечці (наприклад з пепсі-колою) ємністю 0,33 л може міститися до 150 ккал, а це до 40 грам цукру. Газовані напої зменшують відчуття голоду, але не насичують організм. Тим не менш, калорії, що надійшли в організм, відкладаються в жир, а тому газовані напої з кожною склянкою наближають вас до ожиріння і порушення метаболізму. Настільки висока насиченість напою цукром означає і його небезпеку як швидко підвищуючого рівень цукру в крові, а значить, і ризики заробити діабет. Той же цукор не дозволяє напою втамувати спрагу, після нього залишається солодкий післясмак і бажання випити ще.
Виникнення карієсу
Причиною тому і високий вміст цукру, і підвищена кислотність напою, а кислота роз’їдає емаль. Про вміст кислот засвідчують назви Е338 і Е330 у складі напою, різні консерванти і емульгатори позначаються схожими кодами. Зрозуміло, їх вміст в напої не робить його більш корисним.
Слабкість кісток
Найчастіше в газовані напої додають лимонну або яблучну кислоти, але широко використовуваною є і ортофосфорна кислота (Е338). Остання сприяє вимиванню кальцію з організму, а якщо цей процес запустити, то слабнуть і зуби, і кістки.
Подразнення шлунково-кишкового тракту
Сам по собі вуглекислий газ (він, до речі, виробляється і людським організмом) не є шкідливим. Але вміст в напоях вуглекислого газу (той самий ефект «газованості») чреватий розвитком метеоризму, підвищенням кислотності в шлунку, він же збуджує шлунковий секрет. Газовані напої протипоказані людям з виразковою хворобою або гастритом, в їхньому випадку рекомендують випускати газ і з газованої мінеральної води. Активне споживання солодких газованих напоїв може спровокувати розвиток шлунково-кишкових захворювань навіть у самої здорової людини.
Порушення ниркової функції
Науково доведеного негативного впливу солодких газованих вод на нирки немає, але було проведено чимало спостережень, результати яких дуже неприємні. Так, доведено, що високий вміст цукру в газованій воді (при споживанні такої два-три рази на день) небезпечний зниженням ниркової функції. Звичайно ж, активність сечовиділення у зв’язку зі споживанням рідини, вітається, але склад таких напоїв абсолютно некорисний. Люди, які часто вживають газовані води, частіше стикаються з утворенням каменів у нирках.
Дітям до 3 років суворо забороняється пити газовані солодкі напої, в старшому віці це також небажано, особливо в зайвій кількості. Споживання напоїв дорослими людьми, звичайно ж, припустиме, але не замість чистої води і не з метою втамувати спрагу. Якимось особливим ефектом у тамуванні спраги газовані води не відрізняються, а от шкідливий вплив на здоров’я спричинити можуть.