У природі не існує таких же виключно універсальних каркасів, як людський скелет. Завдяки великій кількості і різноманітності кісток, людина виконує складні маніпуляції руками і ногами, згинається і розгинається.
Усередині скелет заповнений кістковою тканиною, що складається з клітин і міжклітинної рідини, багатої мінеральними речовинами, зверху – окістя, наскрізь просочене кровоносними судинами, що живить кістки тіла.
Кістки «дорослішають» разом з людиною. У дитинстві у кожної людини вони ще дуже еластичні і пружні, міцними стають лише у зрілому віці і крихкими в похилому. Кожна кістка виконує певну визначену функцію, і людині складно собі навіть уявити, яке навантаження може витримувати навіть невелика за розміром кістка.
Розберемо на кісточки…
Точної цифри, скільки кісток у людини, до цих пір немає. Фахівці стверджують, що у зрілому віці у нас повинно бути від 206 до 208 кісток. Багато з них з віком зростаються, так як у новонародженого кісток значно більше (приблизно 350).
Сполучна тканина, яка утворює джерельце малюка, до половини першого року життя переходить у кісткову, зростаючись, з неї виходить міцний черепний каркас, який буде виконувати захисну функцію мозку.
Медики неодноразово намагалися підрахувати, скільки кісток у скелеті людини, але так до єдиної думки і не прийшли.
За офіційними даними, у організмі людини повинно бути 206 кісток, якщо немає відхилень у розвитку хребта, якщо немає «зайвих» ребер (це явище буває у хлопчиків не так і рідко) і «зайвих» пальців на руках та ногах. У рідкісних випадках зустрічаються додаткові кістки на стопі. Кістки можуть зростатися тільки у дитинстві, тому і в літньої людини, так само як і у молодої, однакова кількість кісток, останньою з яких зростається ключиця, процес формування якої закінчується лише до 22-25 років.
Цікаво знати
• Незважаючи на наявність 350 кісток, у новонароджених немає колінних чашечок. Їх формування відбувається лише до трьох років.
• Найменшою кісткою у нашому організмі є стремінце, яке знаходиться у середньому вусі, а найбільшою – стегнова кістка, складає 28% від зросту людини.
• Куприк – це 3-5 хребців, які з віком зростаються.
• Зуби і нігті до кісток не відносять, хоча зубна емаль визнана найміцнішою тканиною людського організму.