Кам’янець-Подільський
Ключова пам’ятка міста – Стара фортеця, що прекрасно збереглася. Колись вона захищала від ворогів Замковий міст в Старе місто. Можливо, саме міст заслуговував би роль головної визначної пам’ятки Кам’янця-Подільського. Все-таки фортець на світі багато. А ось мосту, що сполучає один і той же берег річки, схоже, немає більше ніде у світі. Як би там не було, «обов’язковою до огляду» залишається саме Стара фортеця.
Якщо ви вперше в місті, то варто вдосталь погуляти по кріпосних стінах, зайти у вежу Кармелюка, в якій тримали в ув’язненні чи то розбійника, чи то народного героя, – кому як більше подобається. При бажанні можна спуститися в підземелля з камерою тортур і манекенами, що зображують несамовиті сцени з неспокійного минулого цих місць.
На площі всередині фортеці збереглася боргова яма, куди поміщали злісних неплатників. Зараз яма слугує для більш гуманної цілі – якщо кинути через захисні грати монетку, то ніколи нікому не будете винні.
Як дістатися самому: потяг «Київ – Кам’янець-Подільський», рейсовим автобусом чи маршруткою.
Хотин
Знаходиться за 25 км від Кам’янця-Подільського на високому березі річки Дністер. Передусім, Хотинська фортеця хороша тим, що прекрасно збереглася. Хоч вона й менша від Старої фортеці, але якась стрункіша, вища, адже її стіни досягають 40-метрової висоти.
Як виглядала цитадель в ті часи, коли її використовували за призначенням, можна зрозуміти, якщо подивитися старі радянські фільми «Балада про доблесного лицаря Айвенго» і «Стріли Робін Гуда».
Як дістатися самому: потяг «Київ – Кам’янець-Подільський», або «Київ – Чернівці». Звідти рейсовим автобусом чи маршруткою. У Хотині від зупинки до фортеці – 30 хв. ходьби.
Судак
На високій конусоподібній горі, що дістала назву Кріпосна, височіє Генуезька фортеця. З неї проглядається морський простір від мису Меганом і Ай-Фока, а на суші – простора Судацька долина. Оборонні споруди в ній розташовуються двома ярусами. На нижньому розташовується масивна оборонна стіна з бойовими вежами і воротами. Верхній ярус – це фортеця, що складається з Консульського замку і стіни, що відходить від нього, з вежами. На вершині Кріпосної гори стоїть Дозорна вежа.
Як дістатися самому: потяг «Київ – Сімферополь». Від залізничного вокзалу рейсовим автобусом до Судака.
Мукачеве
Містечко розташоване на рівнині. Але над ним домінує Замкова гора, яку видно з будь-якого кінця міста. Як зрозуміло з назви, на ній знаходиться пам’ятка № 1 – замок Паланок. Здалеку він виглядає кам’яним монолітом, але зблизька можна побачити безліч споруд – оборонні стіни і вежі, житлові будинки, господарські будівлі.
Колись Паланок входив в ланцюжок укріплень по периметру угорської держави. Всі фортеці були підірвані австрійцями після пригнічення народного повстання у XVIII ст. Вцілів тільки мукачівський Паланок.
Як дістатися самому: потяг «Київ – Мукачеве». Вийти на залізничній станції Мукачеве.
Білгород-Дністровський
Місто за 90 км від Одеси. Тут, на високому скелястому березі Дністровського лиману, височіє фортеця Акерман. Дотепер невідомо, хто ж побудував укріплення і хто його головний хазяїн: генуезці, молдавські господарі, турки? Всі вони відзначилися на березі Дністра з XIII по XV століття.
Укріплення вражає своєю могутністю.
Аккерманська фортеця фігурує в стрічках «Отелло», «Адмірал Ушаков», «Капітан Немо», «20 років потому».
Об’єктами для огляду в Акермані є товстючі стіни з вежами і внутрішні двори із залишками господарських будівель.
Як дістатися самому: поїздом до Одеси. Також до Одеси можна доїхати маршруткою від Центрального автовокзалу в Києві. Від одеського залізничного вокзалу кожні п’ятнадцять хвилин відправляються маршрутки до Білгород-Дністровського.
Золочів
Єдина в Україні фортеця в голландському стилі. Від польських, німецьких, турецьких і т.д. її відрізняє облаштування оборонних стін. Голландці особливо не мудрували і насипали навколо будівель фортеці потужні вали. Ядра нападаючих просто заривалися в землю, коли потрапляли у вал. Та й лагодити руйнування було просто – досить засипати воронки ґрунтом. Тільки ось із-за такої технології споруда виглядає абсолютно непоказно. Не більше, ніж порослий травою пагорб. Але внутрішній простір замку виглядає інакше – невеликий палацовий комплекс відреставрованих палаців.
Як дістатися самому: маршрутки зі Львова на Золочів відправляються щопівгодини з Автостанції-2 (вул. Б. Хмельницького, 225). Але краще приєднатися до автобусної екскурсії по знаменитій «Золотій підкові», яка проходить по трьох замках – в Олесько, Підгірцях і Золочеві.