Традиція пересуватися автостопом (а це, якщо хтось не знає, безкоштовне пересування на автотранспорті за згодою водія) має досить давню історію, але завжди вона ґрунтувалася на принципах взаємної довіри, поваги і вигоди для водія і попутника.
Принцип довіри припускає, що ні водій, ні автостопер не повинні являти один для одного небезпеку. Водії можуть не зупинитися перед натовпом хлопців атлетичного виду сумнівної зовнішності, а дружелюбно настроєним автостоперам не рекомендується погоджуватися на поїздку з водієм, що інтуїтивно їм не подобається.
Принцип взаємоповаги передбачає приятельську бесіду з повагою думки співрозмовника, без нав’язування своїх інтересів (так, попутник не повинен вказувати водієві яке вікно відкрити і яку музику послухати).
Принцип взаємовигоди полягає в тому, що мандрівник безкоштовно добирається до пункту призначення, а водій натомість отримує цікавого співрозмовника, який скрасить його шлях, розважить бесідою і не дозволить заснути за кермом. Тому більш розташовані до автостоперів водії-далекобійники або самотні їздці на далекі маршрути.
При всій удаваній легкості і вигідності такої подорожі, початківцям автостоперам необхідно ретельно продумати всі нюанси майбутньої поїздки. Поїздка автостопом не терпить халатності і недбалості в плануванні, повинні бути враховані навіть самі найменші деталі.
Бути впевненим у найприємнішому результаті справи можна, лише вирушаючи в подорож з досвідченим другом або знайомим. Перший раз краще все ж мати можливість опертися на плече бувалого. Однак збиратися у величезні «зграї автостоперів» також не варто – водій найімовірніше підвезе одного або двох попутників, ніж веселу юрбу, вам елементарно може не вистачити місця в одному автомобілі. Якщо все ж ви не мислите відпочинку без своїх друзів, то будьте готові розбиватися на пари на час поїздки в авто і домовлятися про місце зустрічі.
Вкрай не рекомендується вирушати в подорож автостопом самотній дівчині і навіть двом подругам, самі розумієте, чому… Ризики у такого роду подорожі присутні завжди, саме їх наявність і манить завзятих автостоперів, не вирушайте в таку дорогу, наївно вважаючи, що все обов’язково складеться запланованим чином . Потрібно дотримуватися наміченого плану, але бути готовим до всього.
І ще раз про безпеку
Варто дотримуватися таких правил безпеки:
• Сідаючи в автомобіль, запам’ятовуйте номерні знаки, щоб у разі перших підозр про небезпеку повідомити цю інформацію комусь із близьких у СМС.
• Не сідайте в автомобіль, технічний стан якого ви знаходите незадовільним. Те ж саме стосується автомобіля, у водійському досвіді господаря якого ви не впевнені.
• Відмовляйте водієві, що зупинився, якщо він не вселяє вам довіри, ви сумніваєтеся в його адекватності – це може і рідкісна, але не остання машина зупинилася перед вами.
• Елементарні правила безпеки диктують необхідність тримати всі цінні речі (гроші, документи, фотоапарат) при собі, в кишенях одягу або невеликій сумці, але не в рюкзаку, який ви можете залишити в багажнику і не забрати у разі найгіршого розвитку ситуації.
Що взяти з собою в дорогу
Є два основних моменти:
• Зберіть рюкзак – зрозуміло, ваша дорожня поклажа повинна бути максимально легкою і при цьому містити в собі всі необхідні мандрівникові речі:
– змінну нижню білизну, шкарпетки;
– комплект змінного верхнього одягу по сезону, головний убір;
– вітровку або батнік на випадок незначного похолодання;
– плащ від дощу;
– аптечку – бинт, вата, перекис водню, зеленка, дитячий крем, пластир і, якщо вам необхідні, особисті медикаменти;
– 1-2 ліхтарика, маркер, картон (щоб мати можливість створити табличку із зазначенням пункту призначення), сірники, мотузку (ремінь,шнур);
– кухоль, вилку, миску, ніж, каструлю або казанок;
– засоби особистої гігієни – зубна паста, шампунь, туалетний папір, крем для обличчя;
– запасні акумулятори для фотоапарата і для ліхтарика;
– термоізоляційний килимок, каремат;
– гроші, документи.
• Подбайте про нічліг – якщо є можливість, беріть з собою намет або спальний мішок. У цьому випадку врахуйте всі капризи погоди і особливості місцевості, через яку пролягатиме ваш шлях. Подбайте про наявність дорожньої карти, не завадить і компас. Ви повинні уявляти, в якому напрямку рухаєтеся і як скоро досягнете місця передбачуваного привалу. Якщо ви не готові подорожувати з наметом за плечима (наприклад, ви дівчина чи у вас просто немає такого намету), складіть список можливих місць ночівлі – це можуть бути кемпінг, мотелі, садиби привітних селян. Однак в останньому випадку необхідно домовлятися з водіями про поїздку з населеного пункту в населений пункт, щоб не опинитися вночі посеред поля (що може бути прийнятно для мандрівників з наметами).
Що потрібно врахувати при складанні маршруту
Маршрут подорожі автостопом дуже важливий, без нього обійтися не можна. Необхідно придбати карту місцевості, по якій збираєтеся мандрувати, незайвими будуть і кілька атласів, компас. Ознайомтеся з прогнозом погоди на період вашої подорожі. Складно розрахувати, як скоро ви доберетеся з пункту А в пункт Б, адже одного тільки автомобіля ви можете чекати від десяти хвилин до декількох годин. Тим не менш, на вашій карті неодмінно повинні бути зазначені великі населені пункти, а в них місця для ночівлі та точки громадського харчування, продуктові магазини та великі супермаркети, аптеки та лікувальні заклади.
Як «ловити» автомобіль
Це основний момент всієї подорожі. Комусь вдається «зловити» машину за півгодини, а хтось може простояти на одному місці кілька годин. Але якраз стояти на одному місці і не рекомендують – рухайтеся в необхідному напрямку з піднятою рукою. Про те, що ви «ловите» безкоштовний автомобільний засіб, а не таксі, буде свідчити ваша рука з зігнутими чотирма пальцями і піднятим догори великим пальцем. Це традиційний знак автостопера. Уточніть, що не збираєтеся платити за послугу грошей, перш, ніж сісти в комфортне сидіння авто.
Не рекомендується ловити машину на жвавих трасах, на спусках, при в’їзді та виїзді із тунелів і на мости, на транспортних зупинках. Рекомендується автостопити після постів дорожньо-патрульних служб, світлофорів, заправок, зміни дорожнього покриття (наприклад, там, де асфальт закінчується і починається ґрунтова дорога).
Автостопер підвищує свої шанси на швидке знаходження транспортного засобу, якщо він:
– одягнений у яскравий одяг (на випадок вечірнього автостопу краще мати на гардеробі світловідбиваючі елементи);
– у нього в руках табличка з написом населеного пункту, куди він слідує;
– погоджується на поїздку з водієм нехай і на незначні відстані, але по дорозі;
– він доброзичливий, усміхнений, охайний, справляє приємне враження (якщо подорожують хлопець і дівчина, автостопити краще останній, а потім, посміхаючись, просити підвезти їх обох).
Ще один дуже важливий момент – це бути приємним співрозмовником. Сівши в автомобіль, не потрібно мовчки спостерігати пейзажі, пам’ятайте, що єдина вигода від вас водієві – це бесіда. Похмурого і нудного попутника водій може висадити по дорозі, і буде правий. Якщо подорожуєте за кордоном, хоч трохи, але освойте мову. Пам’ятайте, що Земля кругла, і не варто складати негативне враження навіть на людей, яких, як вам здається, ви більше не зустрінете. Водії, а особливо далекобійники, це представники особливої субкультури, у них дуже налагоджена система комунікації, а чутки про недбайливого (або навпаки, приємного) попутника розлітаються зі швидкістю світла.
А мне кажется, что автостопом нужно путешествовать только в паре. Все-таки безопасней!