Головна | ВІДПОЧИНОК → Як вибрати лижі

Як вибрати лижі

Як вибрати лижі

Як вибрати лижі правильно? Цим питанням задається практично кожен, хто веде активний спосіб життя взимку і любить покататися на лижах на найближчій лижній базі або трасі. Адже правильні лижі – це запорука успіху в катанні, особливо, якщо ви в цьому новачок.

Спробуємо розібратися, на які параметри треба звернути увагу, і як вибрати лижі, щоб вони прослужили довго і були зручними у використанні.

Типи лиж

Є кілька різних класифікацій, за якими можна вибрати лижі. Спробуємо їх узагальнити і розібратися в основних типах лиж.

Отже, всі лижі можна поділити на такі типи:

Професійні лижі – з назви зрозуміло, що такими лижами користуються професіонали своєї справи – спортсмени, які знають про катання на лижах не з чуток. Такі лижі відрізняються легкістю (вага лиж залежить від ваги спортсмена) і великою різноманітністю. Та й коштують професійні лижі дорожче за всі інші, тому є сенс вибрати лижі з такими характеристиками саме спортсменам.

Аматорські лижі – чудово підійдуть для любителів покататися у вільний час і для починаючих лижників. Вони трохи важчі за професійні моделі і коштують дешевше із-за матеріалів, що застосовуються при їх виробництві.

Туристичні лижі стануть у нагоді в зимових походах або для неспішних прогулянок. Особливостями таких лиж є: велика жорсткість, більша, ніж у інших типів лиж, більша вага і ширина. Для зручності на них є спеціальні насічки, що не дають лижам прослизати.

Мисливські лижі, їх ще називають промисловими. Їх найчастіше використовують любителі зимового полювання, щоб просуватися по непрохідних заметах. Саме тому вони є найбільш широкими з усіх типів лиж.

Дитячі лижі виготовляються спеціально для дітей і відрізняються від лиж для дорослих меншою вагою і жорсткістю.

Стиль катання

Тепер потрібно визначитися, якому стилю катання ви надаєте перевагу. Комусь зручніше їхати класичним стилем, іншим ковзанярським (вільним стилем), а деякі суміщають обидва стилі, це називається комбінованим стилем катання. Розглянемо кожний з них детальніше:

Класичний стиль – самий простий і зрозумілий, особливо для новачків. При їзді обидві лижі рухаються паралельно, зазвичай по вже прокатаній лижні. Для класичного стилю катання варто вибрати «м’які» лижі з гострим і довгим носком.

Ковзанярський стиль не настільки зручний для новачків, проте він дозволяє пересуватися набагато швидше. Тут не потрібна лижня, замість неї має бути присутня траса, ширина якої становить приблизно 3 метри. Стиль схожий на катання ковзанярів, звідки і з’явилася його назва. Носок лиж для ковзанярського стилю занижений і не такий гострий, як для класичного, а самі лижі коротші і жорсткіші.

Комбінований стиль – поєднує обидва попередні стилі. Іноді доводиться кататися в таких умовах, коли частину шляху зручно проїжджати ковзанярським стилем, а іншу частину класичним. Лижі для комбінованого стилю зручні для швидкої зміни стилю катання.

Матеріал лиж

Для виготовлення лиж використовують два основних матеріали: це пластик і дерево.

Дерев’яні лижі ще можна зустріти на деяких лижних базах або у тих, хто купував їх ще за радянських часів. На сьогоднішній день подібні лижі практично не виготовляють. Також бувають і перехідні моделі, що поєднують дерево і пластик, так звані напівпластикові лижі. Але і їх вже також мало де можна зустріти.

Більша частина сучасних лиж виготовляється з пластику. Цей матеріал має чимало переваг перед деревом, таких як легкість, міцність і довговічність, вони не розтріскуються від води і не намокають. Тому при купівлі варто вибрати лижі з пластику.

Будова лиж

З цієї точки зору лижі діляться на карвінгові і класичні. Вони відрізняються формою: класичні лижі прямі, а карвінгові мають звуження в центрі, що підвищує стійкість. Якщо ви лижник-новачок – вибирайте лижі карвінгового типу.

Довжина лиж

При купівлі лиж також варто враховувати їхню довжину. Якщо ви купите занадто короткі лижі, вони будуть провалюватися в снігу, а надто довгими лижами складніше керувати при катанні. Тому не варто купувати великі лижі і палиці дітям на виріст, незручність при катанні відіб’є охоту займатися катанням на лижах.

Довжина лиж безпосередньо залежить від вашого зросту. Зазвичай радять вибирати лижі, довжина яких на 10-15 см більша вашого росту, або ж якщо ви піднімете руку і віднімете з отриманого зросту 10 см.

Але професіонали враховують і інші параметри при підборі довжини лиж і палиць. Тому також варто звернути увагу на вашу вагу. Якщо ви легші середньої ваги для вашого зросту, то варто вибрати лижі трохи коротші, а для більшої ваги, відповідно, довші.

Жорсткість лиж

Як вже говорилося вище, для ковзанярського стилю варто вибирати більш жорсткі лижі: при відштовхуванні між снігом і лижею під черевиком повинен залишатися зазор, це дозволяє лижникам пересуватися швидше. Для класичного стилю при відштовхуванні лижа під черевиком, навпаки, повинна торкатися снігу – тобто лижі повинні бути м’якші.

Є спосіб перевірки жорсткості лиж. Коли одна людина стає на лижі, інша повинна перевірити довжину ділянки, яка не торкається підлоги. Від черевика вперед повинна залишатися відстань близько 30-45 см, а ззаду приблизно 10 см. При перенесенні ваги на одну ногу зазор спереду повинен зменшитися до 10 см. Якщо вони менші, значить вибрані лижі занадто м’які, а якщо більші, то навпаки, занадто жорсткі.

Кріплення для лиж, лижні черевики і лижні палиці

При виборі лиж також варто подбати і про кріплення, лижні черевики та лижні палиці.

Є кілька видів кріплень: жолобок (одна смуга для кріплення), рейки (дві паралельні смуги для кріплення) і передні кріплення. Передні кріплення дуже недовговічні і їх майже не виробляють, інші два типи набагато зручніші. Кріплення жолобок підійде для великих швидкостей і професійних лижників.

Окрім того, не варто забувати і про те, що лижні черевики і кріплення залежать один від одного, тому їх варто вибирати разом.

Черевики, як і лижі, поділяються за стилем катання. Черевики для ковзанярського стилю відрізняються жорсткою підошвою і більшою висотою, ніж черевики для класичного стилю, які нижчі і м’якші.

При виборі палиць варто враховувати їх зручність і довжину: вони повинні бути приблизно по рівню лінії плеча. Більшість палиць на сьогоднішній день виготовляють із пластику.

Зберігання лиж

Мало розібратися, як вибрати лижі правильно, потрібно ще й правильно за ними доглядати.

Зберігати лижі потрібно в сухому місці при кімнатній температурі, перед тим як поставити лижі в комору до нового лижного сезону, потрібно їх запарафінити і зв’язати знизу і зверху, а під місце черевика вставляється спеціальна розпірка.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля