Йод сприяє роботі мозку і підтримує імунітет. Його брак позначається на здоров’ї, у людей з йододефіцитом виникають проблеми з серцево-судинною системою, порушується емоційна стабільність, виникають м’язові болі і проявляються шкірні захворювання.
Причини йододефіциту
Причиною виникнення дефіциту йоду є недостатня кількість надходження мікроелементу в організм і порушення його обміну, тобто швидке його виведення з організму.
Зони йододефіциту в сучасному світі прогресивно розширюються, в даний час сюди входять не тільки гірські і віддалені від моря райони, а й великі промислові центри з забрудненою водою, мегаполіси та великі міста, де в питній воді міститься високий відсоток хлору, що уповільнює всмоктування йоду, безконтрольне вживання населенням різних харчових добавок, нітратів, які містяться в овочах і фруктах. Таким чином, мається на увазі, що відносний йододефіцит відчуває більша частина населення планети, особливо люди, що проживають в розвинених країнах.
Вплив йоду на роботу щитовидної залози
Гормони щитовидної залози складаються з йоду на 65%. Вони відповідають за регулювання енергообміну в клітинах, теплообмін і інтенсивність дихання, допомагають протистояти інфекціям, контролюють функціонування підшлункової залози. Під час дефіциту йоду щитовидна залоза збільшується, щоб наповнити організм необхідною кількістю гормонів, такий стан щитовидної залози називається гіпотиреоз. Це самий виражений прояв йододефіциту. Це зниження функції щитовидної залози (слабкість, надлишок ваги, порушення психічної діяльності тощо), а також будь-яке збільшення цього органу (дифузне, вузлове, змішане).
До симптомів йододефіциту відносяться: сонливість, зниження апетиту, дратівливість, апатія, втомлюваність, млявість, забудькуватість, хандра, поганий настрій, зниження уваги, погіршення пам’яті, поява головних болів і підвищений внутрішньочерепний тиск.
Для дітей особливо небезпечна нестача йоду, це виражається у відставанні фізичного і розумового розвитку. Брак йоду у вагітних може бути причиною кретинізму у дитини, негативно позначитися на розвитку і роботі внутрішніх органів малюка, формуванні його скелету і мозку. У період лактації мами повинні приділяти особливу увагу рівню йоду в організмі, інакше недолік елементу може призвести до зниження вироблення молока.
Нестачу йоду в організмі визначає ендокринолог, тільки він може виявити проблему дефіциту йоду за аналізом крові з вени на гормони щитовидної залози, за аналізом сечі на виділений йод, а також по УЗД щитовидної залози. Тому не варто займатися самолікуванням, а звернутися до фахівця.
Лікування дефіциту йоду
Йододефіцит заповнюється препаратами, що містять йод, які призначаються ендокринологом, медикаменти випускаються у формі таблеток або розчинів. Курс прийому препаратів складається індивідуально для кожного пацієнта і може тривати від кількох місяців до кількох років.
Профілактика дефіциту йоду
Щоб уникнути появи дефіциту йоду, краще вдатися до найпростішого способу з підвищення йоду в організмі – збагатити свій раціон продуктами з вмістом йоду, до них відноситься будь-яка морська риба, морепродукти, морська капуста, риб’ячий жир, а також інші джерела йоду – молочні продукти, яєчний жовток, чорноплідна горобина, мед, волоські горіхи, лимон, йодована сіль промислового виробництва.