Головна | ЗДОРОВ’Я → Фактори виникнення раку молочної залози

Фактори виникнення раку молочної залози

Фактори виникнення раку молочної залози

Рак молочної залози (РМЗ) відноситься до найбільш поширених онкологічних захворювань. При відносно високій ефективності лікування він страшить всіх без винятку жінок, тому що, якщо і варто розраховувати на позитивний ефект, то зберегти повністю неушкодженою грудь вдається в рідкісних випадках.

Груди – це не тільки гідність кожної жінки, але і орган, що має певні функції. Як би дивно це не було, але велика кількість жінок чи то в силу своєї безпечності і зайнятості, чи то через страх зіткнутися з діагнозом, обходять кабінет мамолога, а мамографія, рекомендована до щорічного проведення, виявляється в їхньому житті вкрай рідкісною процедурою. При цьому жінці може здаватися, що вона веде відносно здоровий спосіб життя і нічого не віщує біди. Це не завжди так. Наскільки б впевненою у власному здоров’ї не була жінка, кожній необхідно знати, які фактори збільшують ризик розвитку злоякісних утворень молочної залози.

Статеві, вікові, конституціональні особливості

Статева приналежність, як би очевидно це не звучало, визначає ймовірність ризику. Рак молочної залози може спіткати і чоловіків, адже у них також є молочна залоза, і хоча вона недорозвинена, але за несприятливих обставин і при гормональних порушеннях може виникнути пухлина. «Чоловічі» випадки такого раку становлять 1% від загальної кількості, тобто на 100 хворих жінок припадає 1 хворий чоловік.

Для жінок ризик зіткнутися з захворюванням зростає пропорційно до віку. Жінкам після 35 років рекомендуються щорічні огляди мамолога, до 60 років рак молочної залози досягає свого піку зустрічальності.

Пухлина може виникнути і в грудях невеликого розміру, але в цьому випадку вона швидше помічається жінкою. Тому в групі ризику знаходяться пишногруді дами (які просто можуть в ході самодіагностики пропустити новоутворення) і жінки із зайвою вагою, ожирінням. В останньому випадку ризик зростає вдвічі частково і тому, що надмірна вага взаємопов’язана з порушенням гормонального фону і обміну речовин.

Генетична схильність

9 з 10 випадків раку молочної залози, за спостереженнями медиків, носять випадковий характер. Наявність родичок з таким захворюванням може означати схильність до нього, але не його безпосереднє успадкування. Поганій спадковості можна протиставити ведення здорового способу життя і дбайливе ставлення до своїх грудей. Є ще одна категорія цього різновиду онкології – мутації в генах pCA-1 і pCA-2, діагностика таких означає 90-100% ймовірність самого захворювання.

Порушення гормонального фону і обмінних процесів

Порушення у виробленні гормонів (при дисфункції гіпофізу, яєчників, надниркових або щитовидної залоз) можуть призвести до виникнення мастопатії, доброякісних пухлин, які можуть стати плацдармом для онкології. Крім того, до дисгормональних порушень у грудях призводить розлад функції щитовидної залози, а саме йододефіцит. Запальні або інфекційні процеси в сечостатевій системі і в самій молочній залозі знову ж таки загрожують виникненням вузлів, припухлості та як наслідок небезпечних змін. Непрофесійно підібрані гормональні протизаплідні препарати, що споживаються протягом 4 і більше років, а також нерегулярне статеве життя провокують деякі гормональні збої в організмі, що згодом може вилитися і в злоякісні новоутворення.

Відсутність лактаційного періоду, аборти, пізні пологи

Дана група чинників включає в себе порушення природної функції жіночих грудей. Підтверджено клінічними дослідженнями, що народження первістка у віці до 25 років знижує ризик розвитку раку грудей в три рази в порівнянні з іншими. Пізня вагітність, відсутність такої, штучне вигодовування, застої молока, також як і аборти, тягнуть за собою порушення в тканинах молочної залози. Гормональна перебудова, яка відбувається в жіночому організмі від зачаття до природного припинення лактації, не повинна зазнавати змін ззовні.

Травми грудей і контраст температур

У цю групу факторів можуть входити фізичні та механічні дії на груди, що часто залишаються без належної уваги жінки. Регулярні переохолодження, наприклад, занурення в ополонку, обливання холодною водою та інші провокації холодом можуть спровокувати активність мікробів, пасивним носієм яких є кожна п’ята жінка. Удари і гематоми як їх наслідок часто стають причиною утворення кіст, змертвіння жирових тканин. Взаємозв’язок «гематома-новоутворення» абсолютно не доведений, але спусковим механізмом таке пошкодження стати може.

Стрес

Нервове потрясіння (важливо відзначити, як негативне, так і позитивне) може стати пусковим механізмом для різних захворювань, в тому числі і для раку грудей. Причина криється в ослабленні імунітету, психосоматичних розладах і запуску неприродних процесів.

Фактори навколишнього середовища і радіоактивне опромінення

Канцерогени оточують сучасну людину всюди. Вони можуть міститися в їжі, ліках, побутовій хімії, предметах домашнього вжитку. Потрібно ретельно підходити до вибору тому подібних товарів і продуктів. Крім того, не потрібно зловживати сонячним загаром і відвідуванням соляріїв, частими опроміненнями медичною апаратурою. Сучасне медичне обладнання дозволяє дотримуватися порогу безпечного опромінення, це ж стосується і побутової техніки, однак помірність в її використанні не зашкодить.

Вище були перераховані основні фактори виникнення злоякісних утворень у грудях, проте вчені виділяють таких більше 120. Це означає, що дотримання основних правил знижує ймовірність розвитку захворювання, проте не зводить її до нуля. Дотримання здорового способу життя в поєднанні з регулярними оглядами у мамолога може надати максимальні гарантії відсутності захворювання на певний момент.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля