Що таке хропіння
Хропіння – деренчливий низькочастотний звук, що супроводжує процес дихання людини уві сні. Найбільш частою причиною виникнення хропіння є розслаблення м’яких тканин піднебіння і язичка під час глибокої фази сну з подальшим їх провисанням в дихальні шляхи. У результаті вібрації розслаблених м’яких тканин, що дотикаються і виникають звуки хропіння.
Через часткове або короткочасне повне перекриття дихальних шляхів відбувається гіпоксія і мозок періодично пробуджується, подаючи сигнали тривоги. Сон стає фрагментарним, організм і мозок за ніч не встигають відновитися, тому весь подальший день людина страждає від млявості, сонливості та головного болю.
Боремося з надмірною вагою
Як з’ясувалося, зниження маси тіла на 10% допомагає позбутися хропіння більшості хропунів з надмірною вагою і ожирінням. Схудніть, і слідом за зайвою вагою в небуття піде і хропіння.
Що не потрібно робити перед сном
Ніколи не наїдайтеся перед сном, вживати їжу слід мінімум за 2-3 години до сну. Не варто також курити та вживати на ніч спиртні напої. Під впливом нікотину і спиртного м’язи носоглотки надмірно розслабляться, м’яке піднебіння і піднебінний язичок втратять тонус і тоді нічного хропіння не уникнути.
Захистіть організм від психоемоційних і фізичних перевантажень. Не нервуйте, дотримуйтесь спокою, всі невирішені проблеми відкладіть на ранок. Навіть не думайте займатися спортом або важкою фізичною працею за кілька годин до сну.
Уникайте прийому перед сном без особливої необхідності гормональних, заспокійливих препаратів і снодійного.
Правильне положення тіла під час сну
Не потрібно спати без подушки на абсолютно рівній поверхні матраца. Якщо ви категорично не сприймаєте подушок, підкладайте під голову хоча б невеликий валик. Дуже важливо, щоб голова знаходилася хоча б на невеликій височині, в іншому випадку, піднебінний язичок буде западати в глотку і перекривати дихальні шляхи, викликаючи як хропіння, так і апное.
Якщо ви найчастіше хропете лежачи на спині, від звички спати в такому положенні легко позбутися за 1-2 тижні, якщо підшити ззаду до нічної піжами тенісний м’ячик.
Рівень вологості
У холодну пору року завдяки штучним джерелам тепла: батареям центрального опалення, електрокамінам і обігрівачам, вологість повітря в квартирі значно зменшується. Крім загального негативного впливу на організм, сухе повітря пересушує слизову оболонку носоглотки і викликає хропіння.
Слідкуйте за вологістю повітря у вашій оселі, при необхідності використовуйте зволожувачі повітря, у разі їх відсутності зволожуйте повітря підручними засобами.
Спеціальні вправи
• 2-3 рази на день виконуємо наступну нескладну вправу для зміцнення м’язів язичка, м’якого піднебіння і глотки: відкривши рот, висовуємо язик назовні, намагаючись дістати ним підборіддя. Кількість повторень – від 20 до 50 разів.
• Виконуємо 20-30 разів зворотно-поступальні рухи щелепою, рухаючи нею вперед-назад.
• Напружуємо м’язи шиї і носоглотки та намагаємося 20-30 разів вимовити звук «і». Виконуємо цю вправу 2-3 рази на день.
Народні засоби
• Чайну ложку меду слід розмішати в 100 г капустяного соку. Приймати приготовлений засіб потрібно щодня перед сном. Хропіння пройде не миттєво, але назавжди.
• Готуємо трав’яний збір зі стебел і листя польового хвоща та лопуха, ягід чорної бузини і коренів шабельника змішаних у рівних кількостях. Одну столову ложку приготовленого порошку заливаємо склянкою окропу і даємо настоятися протягом години. Приймаємо по столовій ложці 4-5 разів на день.
• Закапуємо на ніч в ніс по 3 краплі обліпихової олії в кожну ніздрю.
• Добре допомагає від хропіння печена морквина, з’їдена за годину до їжі.
Медицина проти хропіння
Традиційна медицина також має цілий арсенал засобів, що дозволяють позбутися від нічного хропіння. Найбільш поширеними з них є носові смужки, що розширюють крила носа, кліпси від хропіння, що розширюють дихальні канали, різні краплі та аерозолі, що очищають носоглотку від слизу, лазерна і кріопластика піднебіння, ортодонтичне і хірургічне лікування.