Якщо мислити стереотипно, то це чи не характеристика самих палих верст населення. Якщо ж проявити толерантність до факту інфікування такого роду і згадати, що людина завжди була привабливим середовищем для проживання різних мікроорганізмів і комах, то педикульоз можна сприймати абсолютно адекватно.
Гидливо й з побоюванням педикульоз зазвичай сприймають люди, які ніколи з ним не стикалися. Ті ж, хто одного разу заражався вошами і позбавлявся від них, знають, що для зараження зовсім не обов’язково нехтувати гігієною, а ефективне виведення паразитів забезпечується дотриманням досить простих і доступних заходів. Профілактика теж не складна. Але про все по порядку.
Чому заводяться воші
Воші – це дрібні жучки-паразити, які комфортно себе почувають на шкірному покриві людини і в її одязі. Бажане місце проживання паразитів визначає їх назва – розрізняють головну, лобкову і платтяну вошу. Головна і лобкова воша селиться на волосяному покриві людини (головна на волоссі голови, а лобкова, відповідно, в зоні статевих органів, іноді в пахвових западинах, на грудях і животі). Платтяна воша комфортно живе в одязі, зосереджується в складках і швах одягу та кусає лише при контакті з шкірою, не перескакуючи при цьому на тіло.
Воші не стрибають, не літають, а бігають, тобто зараження ними може відбутися лише при прямому контакті. Серед благополучного населення (виключаючи категорію соціально відторгнутих верст) найчастіше педикульоз зустрічається у дітей дошкільного віку. Шляхи зараження в даному випадку:
– спальні місця в яслах і дитячих садках;
– використання заражених речей – шапок, рушників, гребінців.
Крім того, контакт із зараженою постільною білизною, одягом, рушниками, гребінцями має місце бути і в практиці дорослих людей, вони ж ризикують при відвідуванні громадських лазень, саун, басейнів, душових та інших місць, де можна контактувати з зараженою поверхнею.
Як запобігти розвитку педикульозу
Дотримання ідеальної гігієни – не панацея. Безумовно, це не привід не приймати водні процедури, але й покладати на них всі надії не варто. Вошам простіше закріпитися на чистому, ніж на сальному волоссі. Але відсутність гігієнічних процедур створює сприятливі умови для активної життєдіяльності паразитів.
Основні заходи профілактики:
– регулярні гігієнічні процедури – миття тіла і голови не рідше двох разів на тиждень;
– регулярна зміна постільної білизни;
– прання постільної білизни при високій температурі;
– прасування одягу (особливо швів) гарячою праскою;
– використання лише своїх предметів у побуті (рушники, гребінці, білизна);
– олія чайного дерева або лаванди рекомендується до використання, якщо вам відомо, наприклад, про випадки педикульозу в дитячому садку вашої дитини;
– щоб уникнути повторного інфікування використовувані переносником паразитів речі необхідно прокип’ятити і залишити без користування на два тижні, за цей час воші і гниди загинуть (або при кип’ятінні, або без харчування).
Як виявити педикульоз
Педикульоз не може проходити безсимптомно, він неодмінно характеризується нестерпним свербінням. Найчастіше вошей виявляють на потилиці або за вухами, щоб упевнитися в їх наявності, потрібно розчесати волосся над світлою поверхнею. Стануть помітні або чорні воші, або їхні світлі яйця, схожі на лупу, але які щільно прилипли до волосся.
Як лікувати педикульоз
Засоби від вошей пропонує як народна, так і традиційна медицина. Народна пропонує обробляти волосся:
– відваром полину;
– вареним буряком;
– соком м’яти;
– соком петрушки;
– соком журавлини;
– керосином;
– оцтом;
– дустовим і дьогтьовим милом.
Останні, втім, можна придбати в аптеці, вони досить популярні в боротьбі з паразитами. Керосин і оцет демонструють свою ефективність на 90%, при цьому не найкращим чином позначаються на загальному стані волосся.
Сучасна фармацевтика пропонує спеціальні безрецептурні засоби для боротьби з вошами – шампуні, спреї, аерозолі. В аптеці також можна придбати воду чемериці – це дешевий і ефективний спосіб позбутися вошей.
Нанесення на волосся будь-яких засобів призводить до відмирання паразитів, але необхідно ще й вичесати їх з волосся. Потрібно коротко постригти волосся або збрити його наголо. В аптеках також продаються спеціальні гребені з частим розташуванням зубців, вони показані до використання після кожної обробки волосся засобом для боротьби з вошами.
Лікування педикульозу вельми індивідуальне – засіб, дієвий в одному випадку, може виявитися неефективним в іншому. Лікування доцільно проводити під наглядом лікаря, він же порекомендує дієві санітарні заходи.
Педикульоз у всі часи залишався вкрай неприємним захворюванням, його варто побоюватися. Однак соромитися цього захворювання не потрібно, своєчасні заходи у боротьбі з паразитами не залишають їм шансів на виживання.