Головна | ЗДОРОВ’Я → Перша допомога при харчовому отруєнні

Перша допомога при харчовому отруєнні

Перша допомога при харчовому отруєнні

Влітку, як ніколи, підвищується кількість різних харчових отруєнь. Винні в цьому і брудні руки, і немиті фрукти, які щедро поливаються всілякими хімікатами, і спекотна погода, при якій навіть самі якісні продукти швидко псуються.

Усі харчові отруєння можна умовно розділити на дві групи:
– харчові отруєння;
– харчові токсикоінфекції.

Власне харчове отруєння настає внаслідок вживання в їжу отруйних чи токсичних речовин. Сюди можна віднести вживання отруйних грибів та ягід, а також вживання продуктів, оброблених хімікаліями. Крім того, харчові отруєння викликають продукти, які починають розкладатися. Токсини, що виділяються при цьому процесі украй небезпечні для здоров’я чи навіть життя людини.

Харчові токсикоінфекції викликають продукти, заражені специфічними мікроорганізмами, які в процесі своєї життєдіяльності виділяють отруйні для людини речовини. Так, найчастіше провокує харчові токсикоінфекції сальмонела та умовно-патогенна флора. Умовно-патогенні бактерії, грибки при звичайних умовах безпечні, але під впливом зовнішніх умов, наприклад, при зниженні імунітету, вони стають патогенними і шкодять здоров’ю людини.

Про методи профілактики харчових отруєнь відомо давно. Слід обов’язково мити руки перед їжею. Овочі, фрукти та ягоди, нехай навіть зі своєї ділянки, також обов’язково необхідно ретельно мити! Вибираючи продукти на ринку, слід дуже уважно вивчати якість продукту. Чи не прострочений він? Чи є ознаки гниття або бродіння? Чи має продукт характерний запах або ж він «з душком»?

Влітку, коли починається грибна пора, харчові отруєння грибами – це дуже поширене явище. Щоб не отруїтися грибами, по-перше, збирати потрібно тільки 100% їстівні гриби, а по-друге, робити це потрібно тільки в екологічно чистих місцях.

Гриби слід вживати в мінімальних кількостях, а дітям їх взагалі краще не давати, адже гриби дуже важко засвоюються організмом і можуть викликати розлад травлення.

Як розпізнати харчове отруєння

Перші ознаки харчового отруєння можуть проявитися як через 20-30 хвилин після вживання продукту в їжу, так і через 5 або навіть 10 годин – це залежить від виду токсину, який викликав отруєння. Зазвичай харчове отруєння супроводжується нудотою, блювотою, діареєю, болями в шлунку і кишечнику. У хворого також може бути підвищена температура.

Сильні й небезпечні отрути навіть здатні вражати нервову систему людини. Може бути ослаблений зір, перед очима хворого з’являється туман, у хворого утруднене дихання через параліч м’язів дихальної системи. В подальшому може наступити параліч і інших м’язів.

Як надати першу допомогу при харчовому отруєнні

Перше, що необхідно зробити при харчовому отруєнні – це максимально швидко звільнити шлунок і кишечник потерпілого від отрути. Для цього обов’язково слід зробити потерпілому промивання шлунку, викликати в нього блювоту, зробити клізму.

Хворому слід дати активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на кожні 10 кг ваги постраждалого. Прийом активованого вугілля повторювати кожні 2-3 години до тих пір, поки вугілля не з’явиться у випорожненнях хворого.

Хворому необхідно давати тепле рясне пиття і проносне, укутати й зігріти його. Рекомендується утриматися від прийому їжі до повного виведення токсинів з організму.

Чи потрібно викликати «швидку»? Часто при домашніх харчових отруєннях немитими фруктами або, наприклад, прокислим супом, лікаря не викликають, вважаючи, що з хворобою можна впоратися самолікуванням. Проте в цьому випадку можна упустити важливі симптоми сильного отруєння, що може спричинити серйозні наслідки.

При будь-яких підозрах на отруєння грибами, хімікатами чи ботуліном потрібно негайно викликати «швидку» – кожна хвилина зволікання може коштувати хворому життя! Також обов’язково слід викликати «швидку допомогу» або хоча б лікаря, якщо потерпілий – це дитина чи літня людина.

Народні засоби при харчових отруєннях

Чудовий засіб – відвар кропу з медом. Можна заварювати свіжий чи сушений кріп, а також його розмелене насіння. Якщо ви берете свіжу зелень, то треба взяти столову ложку; сухого кропу – чайну ложку, а насіння – 0,5 чайної ложки. Залити кріп склянкою окропу, і прокип’ятити протягом 20 хвилин на слабкому вогні. Остудити, долити охолодженої кип’яченої води до колишнього об’єму, додати столову ложку меу. Приймати по півсклянки відвару 3-4 рази в день.

Ще один рослинний народний засіб: цілющий слиз з кореня алтея. Дрібно наріжте корінь алтея, щоб вийшла одна чайна ложка. Залийте половиною склянки окропу і настоюйте півгодини під кришкою, а потім за смаком додайте мед і процідіть. Приймати 4 рази на день: дорослим по столовій ложці, а дітям – по чайній.

Імбирний настій теж полегшує стан постраждалого при харчових отруєннях. Склянкою окропу заливають чайну ложку меленого імбиру, настоюють в теплому місці 20 хвилин, і п’ють по столовій ложці через кожні півгодини або годину.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля