Болі в спині бувають різними – одні можуть бути терпимі, інші сковують рухи, одні проходять протягом декількох годин або діб, а інші вимагають тривалого лікування, від одних можна позбутися за допомогою народних засобів і розтирань, а інші ніяк не пройдуть, поки лікар не призначить вам ефективні препарати.
Одним з самих нестерпних і, що погіршує ситуацію, раптових болів є простріл у поперековому відділі – радикуліт. Ті, хто хоча б один раз зустрівся з таким нападом, згадують про нього з мурашками на шкірі.
Радикуліт – це завжди раптово і непередбачувано, гостро і нестерпно, він знерухомлює і робить людину такою, що потребує сторонньої допомоги. Простріл трапляється, коли затискаються закінчення корінців спинномозкових нервів хребта і суглобів. У більшості випадків радикуліт настигає тих, хто, забувши про діагноз «остеохондроз», поспішає виконати надмірне фізичне навантаження – різко нахилитися, здійснити поворот, підняти тягар.
Коли радикуліт вже трапився, людині найменше хочеться розбиратися в тому, чому це трапилося, важливо отримати швидку і ефективну допомогу, при необхідності дочекатися лікаря і зменшити біль. Аналізувати причини інциденту важливо вже після.
Отже, як допомогти людині, яку на ваших очах настиг радикуліт?
• Знеболити – необхідно прийняти таблетку знеболюючого засобу, терпіти радикуліт не можна, це послаблює нервову систему, цей біль відноситься до категорії тих, терпіти які просто недоцільно. Знеболюючі препарати можна поєднувати із заспокійливими трав’яними настоями.
• Забезпечити хворому «точку опори» – після прострілу показаний постільний режим, але важливо ще і дістатися до ліжка. Як мінімум, хворому необхідно прийняти положення напівсидячи і опертися на випрямлені і злегка розведені руки.
• Зафіксувати поперековий відділ хребта тугою пов’язкою – з рушника, щільної тканини або простирадла. Якщо біль спіткав вдома і у хворого є корсет, то це ідеальне рішення.
• Допомогти дістатися до ліжка – коли біль трохи вщухне, хворому необхідно повільно піднятися, всю вагу тіла перенести на сторонній об’єкт, а не на власний хребет, тут якраз і стане в нагоді дружнє плече. Спираючись, пересуватися варто повільно, не здійснюючи різких рухів і ривків.
• Забезпечити постільний режим – важливо, щоб матрац був жорстким, що виключить в даному випадку небезпеку деформації хребта і прогину тазу. Рекомендується або лежати на боці, підклавши в область попереку валик, або на спині, підклавши валики під підняті і зігнуті в колінах ноги.
• Застосувати протизапальні засоби – у вигляді таблеток та у вигляді мазей і гелів, які рекомендується втирати масажними рухами.
• Провести сегментарний або точковий масаж – якщо ви стикаєтеся з радикулітом у ваших близьких не вперше, то напевно освоїли елементарні масажні рухи, здатні полегшити біль.
Радикуліт відноситься до тієї категорії захворювань, при яких небувалу ефективність показала народна медицина.
Для компресів використовуються:
– валеріана;
– сік хрону в поєднанні зі спиртом (1:1);
– листя лопуха чи кропиви;
– чорна редька (натерти на крупній тертці і загорнути в марлю).
Рекомендується обробка спини:
– йодом, яким малюється сітка на попереку;
– спиртовим розчином камфори або настояним на спирті стручковим перцем;
– перцевим пластиром;
– препаратами на основі бджолиної або зміїної отрути (якщо при цьому немає протипоказань).
Вкрай протипоказані під час загострення радикуліту зігріваючі процедури, такі як гарячі ванни або грілки. Необхідно також максимально обмежити постраждалу людину в рухах як по квартирі, так і в ліжку (забезпечити позу, з якої при мінімальних зусиллях можна вмоститися, щоб прийняти їжу, а після повернутися, наприклад, до сну).
Якщо вас одного разу розбив радикуліт, це означає, що ви схильні до даної недуги, і вона неодмінно повернеться, якщо ви повторите ситуацію, яка його спровокувала.
Для того щоб радикуліт не повторився знову, слід дотримуватися наступних правил:
• Щоб зменшити навантаження на хребет, сидіти і стояти рівно.
• Працюючи в одній позі (наприклад, на городі) здійснюйте розминку кожні 10-15 хвилин – розігніться і просто трохи походіть в різні сторони, піднімаючи коліна.
• Не робіть різких похилих рухів вперед, робіть такий нахил плавно.
• При можливості замініть нахили в спині присіданням навпочіпки, наприклад, коли миєте підлогу.
• Піднімати тягарі не рекомендується, але якщо уникнути цього не можна, одягайте спеціальний підтримуючий поперек корсет.
• Регулярно, після кожного навантаження на спину масажуйте шию і поперек або попросіть близьку людину провести вам невеликий сеанс масажу. Можна скористатися роликовим масажером.