Виконайте невеликий тест. Поверніть голову наліво, потім направо. Після цього по черзі нахиліть її до лівого плеча, вперед, до грудей, і до правого плеча. Тепер ляжте на спину і підніміть спочатку одну, потім іншу випрямлену ногу.
Відчули неприємні відчуття у хребті? Скоріш за все, винуватець всього – остеохондроз. Не відкладайте візит до лікаря!
Хто винний
При остеохондрозі найбільше страждають поперекові і шийні хребці. Причина – зміни в суглобах, дисках і зв’язках хребта. Першими удар приймають міжхребцеві диски. Усе життя вони грають роль пружинячих амортизаторів, пом’якшуючи навантаження, яким піддається хребет. Але з віком чи під впливом будь-яких інших факторів (травми, різкі нахили і т.п.) вони втрачають вологу, висихають, тріскаються і, врешті-решт, перестають виконувати свої функції. Звідси і проблеми в хребті.
Втім, болі у спині не завжди виникають через остеохондроз. Вони можуть бути ознакою пієлонефриту, циститу, сечокам’яної хвороби, запалення придатків (аднекситу) і навіть сигналізувати про напад апендициту. Так що без консультації фахівця та обстеження не обійтися.
Якщо неприємні відчуття в хребті пов’язані з остеохондрозом, впоратися з ними можна різними засобами. Зняти м’язовий спазм інколи здатні тепла ванна з настоєм чебрецю, «гірчичники» з редьки, компреси з прогрітою сіллю на спину. Іноді достатньо лікувального масажу, мануальної терапії чи фізіотерапії (магнітотерапія, лазерна терапія, сухе і підводне витягування). Комусь допомагають таблетки – лікар може призначити нестероїдні протизапальні препарати чи хондропротектори. До речі, сучасні хондропротектори не тільки зменшують біль, але й перешкоджають прогресуванню захворювання.
Відмінний засіб проти остеохондрозу – кінезотерапія (лікування рухом). На ранніх стадіях корисні ходьба, плавання, аеробіка, каланетика, пілатес. Коли м’язи працюють, поживні речовини активно надходять до хребців і дисків, зміцнюючи опору нашого тіла. На 3-й і 4-й стадії захворювання – тільки лікувальна фізкультура за призначенням лікаря.
Захищайтеся
Методи профілактики при остеохондрозі прості.
• Займайтеся спортом. А вдома після роботи повисіть кілька секунд на дверній перекладині чи підтягніться.
• Не піднімайте тяжкості над головою. Щоб покласти коробку чи валізу на антресоль, скористайтеся стільцем чи драбиною.
• Не носіть постійно туфлі на високих підборах. Шпильки зменшують площу стійкої опори, що збільшує навантаження на м’язи і міжхребцеві диски.
• Не голодуйте! При схудненні організм, насамперед, втрачає не жир, а м’язову масу. У результаті хребет позбавляється харчування.