Головна | ЗДОРОВ’Я → Секрети здорового сну

Секрети здорового сну

Секрети здорового сну

Мабуть, кожному хочеться вранці поніжитися в теплому ліжку, а не вставати і йти на вже порядком обридлу роботу. Щоранку по-доброму заздримо тим, кому не потрібно вставати рано зранку. Дивно, а чому так відбувається? Працюєш весь день, стомлюєшся, а вночі не можеш заснути. Закриваємо очі і починають мучити різні думки, будуємо плани на майбутнє, уявляємо, як багато потрібно ще зробити і чи зможемо встигнути. І так засипаємо близько першої ночі. Вранці почуття – начебто не сон був, а так, очі на пару хвилин прикрив і все. І скільки ж потрібно людині часу, щоб виспатися? А о котрій годині тоді лягати? Невже нам так потрібен сон? Давайте зараз постараємося знайти відповіді на ці та багато інших питань.

Чи потрібний сон?
Багато хто вважає, що чим менше ми спимо, тим більше встигаємо. Навіщо просто так лежати в ліжку по вісім годин. Адже цей час можна витратити з користю. Існує безліч методик, які навчають спати не більше 3-4 годин на день. Привчити свій організм до цього, звичайно можна. А потім ще зможете хвалитися всім, як багато встигаєте і яким довгим став день. Але ось організму не зовсім буде до душі підтримувати такий режим. Спочатку на виконання щоденних справ буде йти все більше часу. Пізніше почне порушуватися координація рухів, ослабне концентрація і мислення. Частіше станете зриватися на своїх близьких, відчувати стрес і дратівливість. А ще люди, які недосипають, схильні до ожиріння. Що б все вище зазначене не стало для вас «приємним сюрпризом» необхідно дотримуватися елементарних правил здорового сну.

Дотримання режиму сну
Як відомо люди поділяються в основному на два типи. Жайворонки – ті хто, рано засинають і рано прокидаються. І сови – люди, які пізно лягають і пізно встають. Але незалежно від того, до якого типу ви себе відносите, засипати варто не пізніше півночі. Адже саме з півночі і до шостої години ранку відбувається самий якісний і корисний відпочинок людини. Відповідно, якщо охопите цей період, то повноцінно виспитеся.
Сон, який починається після третьої години ночі, стане згодом причиною втоми і поганого самопочуття з самого ранку. Так як для сну будуть захоплені денні години і буде створено ефект пересипання. Або ж проспите менше 8 годин і організм не встигне повноцінно відпочити.
Варто пам’ятати, що в ідеалі людині для здорового сну необхідно 8 годин. За цей час організм повністю відновлює витрачені сили за день. Слід зазначити, що тут важливо врахувати особливості кожної людини – комусь знадобиться 9-10 годин, а для когось достатньо і 6-7 годин. Але у будь-якому випадку необхідно, що б сон тривав не менш 6 годин, але не перевищував 10 годин на добу.

Правила здорового сну

Повітря
Провітрюйте кімнату, перш ніж лягаєте спати. Свіже повітря допоможе організму розслабитися і зробить процес сну легким і приємним. Подбайте і про температуру повітря в кімнаті. Вона повинна становити приблизно +22 градуси за Цельсієм: у кімнаті повинно бути прохолодно.

Постіль
Найкраще, коли постільна білизна складається із натуральних тканин, дотик до яких буде викликати приємне відчуття. В іншому випадку вона може викликати алергію. Шовкова постіль найкраще підходить людям, яким завжди жарко. Вона створює приємний прохолодний ефект. Якщо ж постійно мерзнете, то кращим вибором стане бавовна або байка, вони зігрівають навіть у найхолодніші ночі. Штучні тканини крім неприємного відчуття можуть також «електризуватися», а це ніяк не сприятиме здоровому сну. І, звичайно ж, не варто забувати про матрац і подушку. Саме вони здатні забезпечити якісний відпочинок. Краще всього купити ортопедичний матрац, при цьому врахувати всі особисті потреби і побажання. Від подушки краще відмовитися чи замінити її спеціальним валиком, який підтримає хребет у природному положенні.

Одяг
Це також важливий фактор сну. Для здорового сну ідеальний варіант – повна відсутність одягу. Але якщо ви звикли до піжами це не біда. Просто намагайтеся використовувати вбрання з натуральних матеріалів, яке ні в якому разі не повинно сковувати тіло.

Підготовка до сну
Намагайтеся перед сном виключити всі фізичні навантаження. Деякі стверджують, що чим більше втомилися, тим швидше засинаємо. Також потрібно пам’ятати, що активність викликає нервову напругу. Відповідно, навіть якщо будете почувати себе виснаженим, сон прийде не скоро. Це ж стосується і емоційного збудження. Не варто на ніч заводити серйозні розмови. Не дарма народна мудрість говорить: «Ранок вечора мудріший». За кілька годин перед сном краще зробите прогулянку по парку або скверу. Дихаючи свіжим повітрям, позгадувати чудові моменти. Цим ви посприяєте здоровому і якісному сну.

Харчування перед сном
Пам’ятайте, що переповнений або порожній шлунок не дасть виспатися. Краще всього за кілька годин до сну з’їсти що-небудь легке – склянку кефіру чи йогурту, фрукти. Це не обтяжить шлунок і дозволить позбутися бурчання. Особливу увагу зверніть на напої перед сном. Алкоголь викликає підвищену збудливість але при цьому створює ефект розслаблення. Відповідно, після його прийняття, навіть якщо і заснете, то сон буде неглибоким і поверхневим. Не рекомендується перед сном пити фреші, каву або чай, так як вони збадьорююче діють на організм. Для здорового сну краще випити склянку теплої води з медом або чай з м’ятою, так як вони дозволять розслабитися і швидше поринути у сон.

Дотримуйтеся цих порад і ви будите спати як немовля!

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля