Діареєю, а в простолюдді проносом, називається патологічний стан, при якому у людини спостерігається рідке, водянисте випорожнення, а дефекація відбувається з частотою раз на добу і більше. Будь-яка діарея – це клінічний прояв порушеного всмоктування води та електролітів у кишечнику. Діарея з’являється у випадку, коли кількість води в випорожненнях збільшується від 60 до 90%.
З діареєю в більшості випадків прийнято справлятися самостійно, без термінового звернення до лікаря. Однак існує ряд обставин, коли діарея є негайним приводом для консультації з кваліфікованим фахівцем:
– довга, безперервна діарея (більше 3-4 днів);
– присутні домішки крові або слизу в випорожненнях;
– випорожнення чорного кольору, що може вказувати на наявність кровотечі у верхніх відділах ШКТ;
– діарея супроводжується підвищеною температурою;
– діарея супроводжується больовими відчуттями в черевній порожнині;
– при підозрах на небезпечне для здоров’я і життя харчове отруєння;
– за наявності ознак зневоднення.
Якщо пронос у себе ви спостерігаєте рідко, то з одиничним таким випадком можна впоратися, вдавшись до стандартних заходів нормалізації випорожнень. Однак ігнорувати симптоматику протягом тривалого часу, тим більше при погіршенні самопочуття, не можна. Якщо випорожнення не нормалізуються протягом наступних кількох діб, доцільним буде звернення до лікаря-проктолога або терапевта. Лабораторний аналіз калу, а якщо знадобиться, і інші обстеження дозволять встановити і усунути причину порушень.
Як лікувати діарею
Вилікувати діарею можна лише усунувши її причину. Наявність такої найчастіше вказує на інфікування ШКТ, на інтоксикацію організму. Дуже часто діарея супроводжується блюванням, ознобом, підвищеною температурою, а моменту дефекації передують переймоподібні, спазматичні болі в області кишечнику.
Основна небезпека діареї, якій можна і потрібно запобігти в домашніх умовах, це зневоднення організму. При діареї з організму виводиться велика кількість води, а якщо вона супроводжується ще і блювотою, то ризик зневоднення збільшується. Як мінімум хворому потрібно забезпечити постійне і регулярне пиття, а як максимум запропонувати йому препарати, що затримують рідину в організмі. До таких належать розчини сольових регідратантів, суміші хлориду натрію, хлориду калію, цитрату натрію і глюкози (в аптеках у вільному продажу є препарати «Регідрон» або «Гідровіт»), їх прийом значно покращує самопочуття хворого. При відсутності можливості допомогти таким чином, рекомендується часте пиття негазованих мінеральних вод, морсів і тому подібної рідини.
Найчастіше симптоматика інтоксикації організму слабшає через добу, разом з рідкими випорожненнями, блювотними масами з організму виводяться всі токсичні речовини. Рясне пиття в даному випадку сприяє цьому.
Зазвичай протягом першої доби після розладу до хворого повертається апетит і тут важливо не навантажувати ослаблений шлунок. При діареї рекомендується дієта, в якій відсутні жирна їжа, алкоголь, молочні продукти і свіжі овочі, чорний хліб і різні солодощі. Особливим протипоказанням при діареї є виноград і сливи, соки з них. Навпаки, вкрай бажаним є споживання яблучного пюре і яблучного соку, корисним для шлунку буде і банан. Решту фруктів в перші кілька днів після проносу слід уникати. Рекомендована їжа, що зв’язує, скріпляє, до якої можна віднести зварений на воді рис (добре, якщо він буде в’язким, а не розсипчастим) і білі сухарі, ще через добу можна запропонувати приготовані на пару котлети або фрикадельки з пісного м’яса.
Якщо через 12-24 години з моменту настання діареї симптоми не слабшають, стабільно тримається висока температура або діарея спостерігається у маленької дитини полегшити симптоматику і усунути причину захворювання можуть препарати, до яких у різних випадках відносять вітаміни, пробіотики, антибіотики. Призначити відповідний в конкретному випадку препарат може лише лікар, до якого і варто звернутися за необхідною допомогою.