Отруєння грибами клінічно нічим не відрізняються від інших видів харчових отруєнь і супроводжуються болем у животі, нудотою, блювотою, проносом, головним болем. При цьому гострі отруєння грибами протікають набагато важче за інші харчові отруєння. Слід пам’ятати, що діти і люди похилого віку переносять отруєння грибами найбільш важко. При будь-якому, навіть легкому, отруєнні грибами необхідно негайно звернутися до лікаря або доставити потерпілого до лікарні.
Схожість симптоматики з іншими отруєннями може ввести в оману. У даному випадку основна відмінність полягає в токсинах, що потрапили в організм. Одні викликають локальні отруєння і проявляються в шлунково-кишкових порушеннях. Інші є токсинами нейротропної дії, їх мішенню є ЦНС. Дають про себе знати такі отруєння (мухомором червоний, іноцибе Патуйяра) протягом 0,5-2 годин після вживання гриба почервонінням шкірних покривів, посиленням потовиділення і серцебиття, помутнінням свідомості і галюцинаціями. Третій різновид отруєнь запускається токсинами плазмотоксичного впливу (мухомор смердючий або бліда поганка), вражає печінку, нирки, головний мозок і в переважній більшості випадків призводить до смерті потерпілого.
Найважливіше при отруєнні грибами – відразу ж викликати «швидку допомогу» або самостійно доставити потерпілого до лікувальної установи. Тільки лікар зможе призначити правильне лікування, адже токсини різних грибів діють на організм по-різному, отже, і універсального лікування від отруєння грибами не існує. Щоб лікар зміг вилікувати отруєння грибами, дуже важливо повідомити йому якомога більше інформації: де ви збирали гриби, як вони виглядали, як саме ви їх готували і т.п.
Будь-якому отруєнню грибами краще запобігти, в іншому випадку людина заграє зі смертю. Однак якщо отруєння все ж таки сталося, то зволікати не можна. Потрібно звернутися до домашніх заходів швидкої допомоги і паралельно з тим викликати бригаду медиків.
До приходу лікаря при перших ознаках отруєння необхідно викликати блювоту і промити потерпілому шлунок. Промивання шлунку в домашніх умовах зазвичай проводять так: дають дрібними ковтками випити 4-5 склянок кип’яченої води кімнатої температури, а потім викликають блювоту. Після цього потрібно дати активоване вугілля (не менше 0,5-1 г вугілля на кілограм маси тіла) або інший адсорбент. Якщо відсутні рідкі випорожнення, можна крім адсорбенту дати ще й легке проносне. Якщо у потерпілого і так спостерігаються блювота та пронос не можна давати йому протиблювотні засоби та ліки від діареї: блювота і діарея – природні захисні механізми, які допомагають вивести з організму токсини, що не встигли потрапити в кров.