Чому виникає хвороба?
У звичайних умовах рідина не тече знизу вгору, проте кров у венах ніг повинна переміщатися саме в напрямку, зворотному дії сили тяжіння. Через це в тонкостінних поверхневих судинах, які добре розтягуються і оточені лише податливою жировою клітковиною, створюються передумови для застою крові. Якщо під впливом тієї чи іншої причини він з’являється, надалі венозна стінка поступово розтягується від наростаючого тиску, вени розширюються, а в місці розташування клапанів виникають вузли – головна ознака варикозу.
Захворювання може носити спадковий характер – буває, що воно проявляється вже в підлітковому віці. Але, крім спадковості, його розвитку сприяють і інші фактори. Відомо, що варикоз швидше «поселяється» на ногах у людей, які за родом діяльності змушені довго стояти, наприклад, у продавців. Сидяча робота теж призводить до цієї хвороби.
Багато жінок не з чуток знають, що вени можуть страждати і в період вагітності. Підвищення тиску в черевній порожнині, яке виникає при збільшенні матки, перешкоджає дренажу крові з ніг і підсилює застійні явища.
Щоб захистити себе від проблем з венами, людина повинна ходити, спираючись на повну підошву. При цьому відбувається ритмічне здавлювання підошовної венозної дуги і починає активніше діяти «судинний насос», що відкачує кров від нижніх кінцівок. При надмірному захопленні високими підборами дуга перестає працювати повноцінно, що викликає формування варикозу.
Симптоми захворювання
У розпалі хвороби впізнати її нескладно: вени на ногах стають роздутими і потовщеними, і на них з’являються бридкі вузлуваті утворення. Але на початку захворювання не має таких явних симптомів. При розвиненому варикозі ноги швидше втомлюються, «гудуть» в кінці дня, по ночах ікри може зводити судомою. Періодично виникають неприємні відчуття в пальцях і стопі – «мурашки», поколювання.
Першою видимою ознакою формування застою крові є набряк гомілок, який з часом посилюється. Якщо ж ви дивитеся на свої ноги і бачите на них тонку судинну «сіточку» (зазвичай спочатку вона з’являється в підколінних ямках) – знайте, хвороба перейшла в органічну фазу. Ця «сіточка» являє собою самі поверхневі вени, розташовані в шкірі. Вони першими «здаються» під напором підвищеного тиску в судинній мережі. Якщо на даному етапі ви активно візьметеся за лікування, процес ще можна буде повернути назад. Але при подальшому зволіканні наступним етапом стане поява типових варикозно розширених вен.
Якщо хвороба існує довгий час (кілька років або навіть кілька десятків років), то в результаті розвивається необоротний процес – хронічна венозна недостатність. Вона проявляється трофічними порушеннями шкіри: сухістю, випаданням волосся, в крайньому випадку – утворенням виразок.
Як позбутися варикозу?
Скажемо відразу, це непросто – пари таблеток буде недостатньо. Успіх лікування в основному залежить від того, наскільки «запущене» захворювання, і воно повинно складатися з декількох компонентів. Розглянемо основні напрямки лікування варикозу і поговоримо про їх ефективність.
Мазі і таблетки
Звичайно, перш за все наміри і прагнення хворого звертаються саме до цих засобів. Як це: хвороба – і без ліків? Але, якщо б з проблемою варикозу було легко впоратися за допомогою медикаментів, зараз би не було такої кількості хворих.
Детралекс, троксевазин, троксерутин – все це хороші засоби, що підвищують тонус венозної стінки, однак вони безсилі впоратися із захворюванням, якщо ваші вени вже з мізинець товщиною. Втім, лікарські препарати не марні – на початкових етапах розвитку варикозу вони істотно поліпшують стан, особливо в тому, що стосується самопочуття.
Фізіотерапія та лікувальна фізкультура
«Правильна» ходьба, контрастний душ, лікувальна гімнастика – ці заходи сприяють дренажу крові, зменшують її застій і вираженість косметичних дефектів на ногах. Вони повинні бути обов’язковим компонентом лікування на будь-якій стадії хвороби, проте використовувати їх на практиці варто тільки після консультації з лікарем. Якщо процес виражений дуже сильно, вам не варто задирати ноги вище голови, бігати марафонські дистанції або робити ще якісь особливо активні способи оздоровлення – це може тільки нашкодити.
Компресійний трикотаж
В принципі, замість нього можна використовувати еластичні бинти, однак це незручно – як за часом, так і з точки зору естетики: ви ж не підете на роботу з забинтованими кінцівками. Застосовувати компресійний трикотаж значно практичніше. Він являє собою панчохи і колготи з різним ступенем компресії (здавлювання). Коли людина надягає їх, вони чинять рівномірний тиск на її ноги, що зменшує діаметр вен, допомагає більш ефективному скиданню крові і заважає прогресуванню хвороби.
Оперативне лікування
Якщо вени вже чітко проступають крізь шкіру, вам доведеться все життя щодня думати про те, як би не забути надіти спеціальні панчохи або прийняти таблетку. При цьому, незважаючи на самі активні заходи, на ногах все одно залишаться помітні контури судин. Тому при виражених ознаках варикозу фахівці пропонують своїм хворим оперативне лікування, в ході якого поверхневі розширені вени просто видаляються.
Не всі пацієнти на це погоджуються – і марно. Пройшовши операцію, ви вже не зіткнетеся з колишніми проблемами і неприємними симптомами, і не будете мати можливості «виростити» в розширених венах тромб, який одного разу зможе відірватися і викликати ускладнення на кшталт тромбоемболії. Так що, нехай хірургічне втручання і здається страшним, але зате воно дає найкращий і, на відміну від інших методів, постійний ефект.
Так виглядають основні методи лікування варикозу. Їх нескладно запам’ятати і взяти собі на замітку. На жаль, люди не завжди користуються переліченими способами, найчастіше віддаючи перевагу народній медицині. Однак п’явки, хоч і ненадовго полегшують стан, не борються з причинами хвороби; лікувальні трави надають настільки мізерний ефект, що його навіть складно помітити; масаж, при безграмотному виконанні, взагалі здатний дуже сильно нашкодити. Тому найкращими залишаються заходи, перераховані вище. Скористайтеся ними, і невдовзі вам стане краще.