– захищають очі від ультрафіолету, який викликає ушкодження рогівки, помутніння кришталика, опік сітківки та інші різноманітні захворювання очей;
– перешкоджають перенапруженню м’язів очей, яке виникає при тривалому знаходженні на яскравому сонці;
– перешкоджають виникненню зморшок навколо очей, які виникають від постійного примруження очей із-за сонця.
Існують три основні групи сонцезахисних окулярів:
– косметичні;
– звичайні сонцезахисні окуляри;
– окуляри високого рівня захисту.
Косметичні окуляри виконують косметичну функцію, підкреслюють імідж і є приємним і стильним аксесуаром. Вони не захистять вас від сонця, але й не зашкодять. Звичайні сонцезахисні окуляри – це літні окуляри, що відповідають вимогам середньої смуги. Окуляри високого рівня захисту необхідні в першу чергу для високогір’я, Заполяр’я, регіонів з озоновим аномаліями, причому і в літні, і в зимові періоди.
Захист очей від ультрафіолетового випромінювання
Найнебезпечніше для наших очей – ультрафіолетове випромінювання ділиться на UVA- і UVB-хвилі із загальною довжиною 290-380 нм. Ці хвилі не однаково шкідливі, але бажано, щоб сонцезахисні окуляри захищали очі і від тих, і від інших. Найкраще, щоб на сонцезахисних окулярах був напис «UV-400», який означає, що лінзи захищають очі від усіх ультрафіолетових випромінювань з довжиною хвиль менше 400 нм. Правда, далеко не завжди наявність подібного напису гарантує очам відповідний захист – але це вже на совісті виробників і продавців сонцезахисних окулярів.
Багато хто вважає, що сонцезахисні окуляри з майже прозорими лінзами не захищають очі від ультрафіолетового випромінювання. Проте прозорість чи колір лінз не мають ніякого відношення до захисту очей від ультрафіолету. Насправді подібний захист забезпечують спеціальні добавки (плівки), що знаходяться в тілі лінзи окулярів чи на її поверхню, які є безбарвними. А колір лінз або ступінь їх затемнення впливає на захист очей від занадто яскравого світла.
Захист очей від занадто яскравого світла
Згідно з європейськими стандартами, за ступенем захисту від світла сонцезахисні окуляри поділяються на п’ять груп:
0 група – пропускають 80-100% світла (незатемнені чи злегка затемнені лінзи) – захищають від сонця, що пробивається крізь хмари у похмуру погоду.
1 група – пропускають 43-80% світла, призначені для неактивного сонця.
2 група – пропускають 18-43% світла, підійдуть для сонячної погоди.
3 група – пропускають 8-18% світла – для активного літнього сонця.
4 група – пропускають 3-8% світла (дуже темні лінзи) – призначені для відпочинку на морському чи гірськолижному курорті, де сонячні промені відбивається від водної чи снігової поверхні. Через високий ступінь затемнення категорично не рекомендуються водіям – їм краще використовувати сонцезахисні окуляри другої чи третьої групи.
Лінзи
Є особлива категорія сонцезахисних окулярів, які призначені для водіїв, шанувальників водних та зимових видів спорту. Це окуляри з поляризованими лінзами, які крім ультрафіолету нейтралізують відблиски на поверхні мокрої дороги, снігу та води. Саме такі окуляри якомога краще підійдуть і для відпочинку на морі чи в засніжених горах, тому що до 99% придушують подразнюючі очі відблиски, що відбиваються від поверхонь. Щоб захиститися від верхнього світла і ясно бачити панель приладів автомобіля, можна купити окуляри з «маскою», у яких затемнена тільки верхня частина лінзи.
Важливий момент у виборі окулярів – розмір лінз. Справа в тому, що окуляри повинні захищати не тільки зіницю, а й шкіру навколо очей – тоді зморшок в цій зоні буде набагато менше. Можливо, великі окуляри і зроблять свою господиню схожою на бабку, зате надійно захистять. Лінзи окулярів повинні бути рівномірно затемнені, інакше захист буде неповним, а очі будуть втомлюватися.
Матеріал лінз сонцезахисних окулярів
В даний час лінзи сонцезахисних окулярів виготовляють або з пластика, або зі скла, причому окулярів з пластиковими (полімерними) лінзами значно більше. Раніше вважалося, що скляні лінзи кращі, але з розвитком нових технологій пластик ставав значно якіснішим і в даний час він нічим не поступається склу.
А ось сонцезахисні окуляри зі скляними (мінеральними) лінзами вважаються небезпечними через свою крихкість, особливо якщо людина веде активний спосіб життя – при кожному падінні вони можуть розбитися. Якщо ж окуляри впадуть разом зі своїм господарем, то розбившись, можуть поранити йому очі. Саме тому купувати дітям окуляри зі скляними лінзами взагалі не варто. До того ж скляні лінзи швидше і більше пітніють та значно важчі пластикових, відповідно такі окуляри менш комфортні і зручні. Чи не єдиною перевагою скляних лінз є те, що їх важче подряпати.
Який колір вибрати?
Якщо ви наділи окуляри з кольоровими лінзами, і навколишній світ радикально змінив кольори – знайте, це підробка. Фірмові лінзи зберігають всі кольори природними, злегка змінюючи лише відтінок. Кольорові лінзи окулярів для людей, яким важливе точне сприйняття кольору, наприклад, для автомобілістів, можуть створити проблеми. Порушення звичної колірної гамми на користь якогось одного кольору помітно розсіює увагу, людина в кольорових окулярах швидше стомлюється.
Тип лінз | Особливості | Де носити |
Сірі чи зелені | Не спотворюють кольорів | Скрізь |
Золотисто-жовті | Блокують синій колір | У похмурі, малосонячні дні |
Поляризовані | Блокують дуже яскраве світло | У горах і на морі |
Дзеркальні | Відбивають світло | На великій висоті |
Фотохромні (хамелеон) | Змінюють колір залежно від освітлення | Скрізь |
Градуйовані (маска) | Наполовину затемнені | Скрізь, особливо рекомендовані автомобіліста |
Оправа
Вважається, що найбільш практичним матеріалом для оправи є нейлон. Він легко гнеться і повертається у вихідне положення. Пластикові оправи легко ламаються. Краще, якщо всередині пластика проходить ще одна оправа – металева.
Коли ви купуєте окуляри, потримайте їх у руках, кілька разів відкрийте дужки, злегка погніть окуляри. Хороша оправа не жорстка, вона пружна і відновлює свою форму після того, як ви її трохи погнули. Перевірте гвинтики, якими кріпляться дужки, чи до кінця вони закручені. Нарешті, приміряйте окуляри щоб перевірити, наскільки вони зручні – чи не тиснуть на перенісся носові упори, чи не тиснуть дужки. Якщо ви нахиляєте голову, окуляри не повинні спадати чи з’їжджати на кінчик носа. Дуже жорсткі окуляри, швидше за все, так і залишаться жорсткими.
Як доглядати за сонцезахисними окулярами?
Щоб сонцезахисні окуляри прослужили якомога довше, зберігати і носити їх потрібно в спеціальному футлярі чи мішечку. Протирати лінзи потрібно м’якою, краще спеціальною серветкою. Якщо окуляри сильно забруднилися, промийте їх водою з милом, шампунем чи засобом для миття посуду. Також існують і спеціальні спреї по догляду за лінзами окулярів.