Головна | ЗДОРОВ’Я → Види компресів та особливості їх використання

Види компресів та особливості їх використання

Види компресів та особливості їх використання

Компрес – це багатошарова пов’язка, яку використовують з певною лікувальною метою. Розрізняють сухі та вологі компреси. Сухий компрес роблять з декількох шарів стерильної марлі, покритої зверху ватою і закріпленої бинтом. Застосовують такі компреси для захисту ушкоджень (ран, забитих місць) від охолодження і забруднень. Вологі компреси бувають холодні (примочки), гарячі та зігріваючі. З цієї статті ви дізнаєтеся, в яких випадках використовують той чи інший вид компресу.

Холодні компреси

Холодні компреси в народі називають примочками. Завдяки холодному впливу на шкіру, судини стискаються і відбувається переміщення крові у центральний кровообіг. Хворе місце, до якого прикладається примочка, зменшує вміст крові. Цей процес дозволяє зменшити набряки. Завдяки холодним компресам запобігають розповсюдженню запалення. Ними лікують удари, вивихи, набряки, укуси комах. Крім того, примочками збивають високу температуру і нервове збудження.

Для приготування холодного компресу необхідно взяти шмат щільної тканини, складеної в декілька шарів і намочити її в холодній воді або в спеціальній рідині аптечного приготування (свинцева примочка). Після цього добре віджати тканину і прикласти до хворого місця. При зігріванні тканини знову змочити її та прикласти до хворого місця. Міняти примочку слід кожні 2-3 хв.

Гарячі компреси

Гарячі компреси застосовують для розсмоктування місцевих запалень. Вони зігрівають ту ділянку тіла, до якої прикладаються. Такі компреси спричиняють прилив крові і прискорюють обмін речовин. Завдяки такому впливу на тіло, вони знімають спазми і зменшують больові відчуття.
Для використання гарячого компресу слід приготувати щільну тканину, клейонку, вовняну тканину або грілку. Слід змочити тканину в гарячій воді, добре її віджати і прикласти до тіла. На верх покласти клейонку. Поверх клейонки покласти грілку або теплу вовняну тканину. Міняти компрес потрібно кожні 10-15 хв.

Зігріваючі компреси

Зігріваючі компреси на відміну від гарячих використовують не зовнішнє, а внутрішнє тепло, що накопичується в тканинах тіла. Зігріваючі компреси підсилюють кровообіг в шкірі, тканинах і органах, внаслідок чого зменшується набряклість, знімаються запальні процеси, розслабляються судорожно скорочені м’язи. Такий компрес робиться з чотирьох шарів. Перший шар – віджата бавовняна тканина, змочена водою кімнатної температури. Другий шар – компресний папір чи клейонка, що оберігає тканину від висихання і затримує тепло. Зверху обидва шари покривають ватою, вовняною хусткою чи шарфом. І, нарешті, все це не туго перебинтовують і тримають 6-12 год (до висихання).

Зігріваючі компреси в теплому вигляді застосовують при запаленні суглобів і ангіні, при запаленнях на шкірі хворого після неправильно зроблених ін’єкцій. Зігріваючі компреси спричиняють тривале і стійке розширення поверхневих судин, що призводить до припливу крові до осередку запалення, в результаті відбувається розсмоктування запального осередку тканин, що знаходяться нижче і зменшення болю.

Зігріваючі компреси не можна ставити, якщо у хворого є ознаки дерматиту (захворювання шкіри) і фурункули.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля