Кропивницею називається шкірне захворювання, найчастіше алергічного походження, що виявляється в сильно сверблячих блідо-рожевих пухирях, які візуально нагадують сильні опіки кропивою. Звідси і назва.
Симптоматика захворювання – це, як було сказано вище, блідо-рожеві і червоні пухирі, свербіж, а при розчухуванні утворення кров’янистих кірочок. Кропивниця деколи може проявлятися блювотою, запорами і проносом (особливо, якщо алергія проявляється у дитини). Особлива симптоматика спостерігається при ускладненій формі кропивниці, набряку Квінке. У даному випадку висипання поширюються на слизову оболонку ротової порожнини, носа і гортані, що утруднює дихання і викликає кашель. У цьому ж випадку виникає озноб, лихоманка, розлад травлення. Набряк Квінке неодмінно супроводжується значними змінами в зовнішності – набрякає обличчя, повіки, кінцівки. Потрібне термінове медикаментозне лікування.
Найчастіше кропивницею страждають діти (з причини несформованого або незміцнілого імунітету), але й дорослі стикаються з набором неприємних симптомів, адже факторів їх появи безліч і вони вельми різноманітні.
До основних причин виникнення кропивниці дерматологи відносять:
– харчові алергени в усьому продуктовому розмаїтті – риба і морепродукти, курятина, яловичина, свинина, копчені вироби, горіхи, цитрусові, яблука, мед, шоколад, молоко, яйця, диня, харчові добавки і т.д.;
– прийом лікарських препаратів – алергенними найчастіше виявляються антибіотики, рентгеноконтрастні препарати, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП або НПЗЗ), вітаміни групи В, сульфаніламіди, міорелаксанти, інгібітори АПФ;
– укуси перетинчастокрилих комах, отрута бджіл і ос;
– фізичні подразники – тепло, холод, вібрація, інсоляція (сонячне опромінення), тиск;
– інфекційні, паразитарні захворювання;
– аутоімунні порушення.
Як лікувати кропивницю
При, здавалося б, простій шкірній алергічній реакції кропивниця вимагає серйозного медикаментозного лікування. Якщо причина алергії лежить на поверхні і очевидна, то її вплив необхідно терміново припинити. Однак для запобігання захворювання цього недостатньо.
Розвиток кропивниці вимагає звернення за професійною допомогою, зволікати не можна, якщо мова йде про кропивницю у дитини. Лікар повинен знати, реакцією на що є кропивниця, для цього можуть бути призначені аналізи на виявлення алергену. Виключивши вплив небезпечного фактора, потрібно приступити до виведення алергену, що попав в організм, найчастіше призначаються очисні клізми і певна дієта. Також незайвим буде прийом антигістамінних препаратів, але лише за призначенням лікаря і після проведених обстежень.
Якщо кропивниця розвинулася на тлі інших захворювань, безсумнівно, саме вони вимагають ефективного лікування, стратегію якого знову ж таки прописує лікар у кожному індивідуальному випадку.
Особам, які можуть раптово зіткнутися з провокуючими алергію факторами (ви напевно, чули про розвиток того самого набряку Квінке від укусу бджоли), необхідно мати при собі лікарські препарати, виписані лікарем-алергологом.