Головна | ЗДОРОВ’Я → Як лікувати мігрень

Як лікувати мігрень

Як лікувати мігрень

Багато людей називають мігренню будь-який головний біль, незалежно від його причин. Однак, це самостійне захворювання, яке має спадкову природу. Мігрень відома людству з давніх часів, але навіть сьогодні, через тисячі років з моменту цього неприємного «знайомства», вона вивчена далеко не повністю.

Симптоми

Ні при артеріальній гіпертонії, ні при найтяжчому похміллі неможливо відчути таких відчуттів, які «дарує» мігрень. Її головна ознака – це, звичайно ж, біль. Від звичайного головного болю вона відрізняється наступними особливостями:
– дуже сильна, пульсуюча – хворі часто говорять, що голова «розколюється»;
– як правило, розташовується в одній частині голови (у більшості випадків – в одній скроні);
– схильна до посилення під дією будь-яких подразнюючих факторів: шуму, фізичного і розумового навантаження, яскравого освітлення, запахів;
– триває від декількох годин до декількох днів;
– повторюється з різною кратністю, але зазвичай напади виникають від 2 разів на місяць до 2 разів на тиждень.

Разом з неприємними відчуттями в голові, хворі часто скаржаться на супутні явища: нудоту, блювоту, світлобоязнь, непереносимість запахів і т.п.

Під час нападів мігрені повністю втрачається працездатність, іноді хворі стають дуже дратівливими, навіть агресивними.

Мігрень буває з аурою і без неї. Аурою називається особливий стан, який виникає перед нападом болю і вказує хворому на його швидкий початок. Так, за кілька годин до наступу мігрені багато людей відчувають незрозуміле почуття занепокоєння, погіршення зору, порушення уваги, труднощі при вимові слів, озноб і т.п.

Лікування мігрені

Для багатьох хворих це дуже і дуже складне завдання. Лікувати мігрень, користуючись якимось універсальним шаблоном, неможливо. Дві третини хворих, які приймають ту чи іншу схему терапії, незадоволені нею, оскільки не можуть повністю справитися з симптомами.

Боротьба з мігренню складається з трьох компонентів: режиму, профілактики нападів і їх купірування.

Режим
Головні болі при мігрені провокуються найрізноманітнішими факторами. До них може призводити фізичне та емоційне перевантаження, вживання алкоголю, недосипання, зміна погоди. Дуже часто вони виникають і від певної їжі. Червона риба, сир, шоколад, горіхи, цитрусові, шампанське, газовані напої – деякі з цих продуктів також небезпечні.

Якщо ви вже давно страждаєте мігренню, то напевно вивчили її «звички», і вже знаєте, чого вам варто побоюватися. Тому в ваших інтересах виключити всі умови, при дії яких напад мігрені може відновитися.

Медикаментозна профілактика мігрені
Її склад підбирається індивідуально. Деяким пацієнтам з метою попередження болів рекомендують ліки з групи алкалоїдів ріжків, для інших підбирають якісь інші засоби – все залежить від реакції пацієнта на ліки і від ступеня ефективності препарату в кожному індивідуальному випадку. Багатьом радять приймати магній і вітамін В6 – вони мають позитивний вплив на метаболізм у нервових клітинах і тому теж можуть бути корисними.

Підбирати схему планового лікування хвороби повинен тільки лікар, і обов’язково – після повного обстеження, яке підтвердить, що у пацієнта саме мігрень, а не якесь інше захворювання.

Купірування нападів
Попередити напад мігрені дуже складно. Повністю впоратися з болем, коли він вже з’явився – теж. Як і медикаментозна профілактика, купірування симптомів може мати певні складнощі: на жаль, тут не існує єдиної схеми, що підходить для всіх хворих.

Багатьом пацієнтам допомагають ліки з групи інгібіторів серотоніну – зокрема, суматриптан, або імігран. Вони можуть прийматися на будь-якій стадії нападу і чинять позитивну дію у більшості хворих на мігрень. Тим не менш, вони теж не абсолютно досконалі, а їх купівля для багатьох стає додатковим головним болем: при частих нападах лікування влітає «у копієчку».

Звичайні анальгетики при мігрені допомагають рідко. Вони покликані боротися зі спазмом судин, а при цій хворобі мозкові артерії розширені, тому кеторол, анальгін та інші звичні знеболюючі можуть тільки погіршити самопочуття. Деякі хворі з успіхом користуються препаратами, що містять кофеїн.

У будь-якому випадку, під час нападу мігрені необхідно дотримуватися так званого «правила трьох Т»: тиша, темрява, таблетка. Біль мине швидше, якщо відразу після його початку прийняти діючий анальгетик, приглушити освітлення і прибрати джерела шуму.

Народні засоби

На жаль, діють лише деякі з них. Біль трохи полегшується, якщо стягувати голову рушником, прикладати до неї грілку або, навпаки, холодний компрес – кому як краще.

Рослинні засоби зазвичай не допомагають: раніше в якості протимігреневого рецепту пропонували екстракт білокопитника, однак при дослідженнях з’ясувалося, що його витяжка має токсичну дію щодо печінки і при тривалому прийомі сприяє розвитку печінково-клітинного раку.

На жаль, існує велика кількість помилкових рецептів від мігрені, які не можуть справитися з болями і запобігти їх повторній появі. Наприклад, духмяні трави, вдихання парів оцту або камфорного спирту не тільки не покращують ситуацію, але й посилюють симптоми – як джерела різкого запаху.

У багатьох джерелах також рекомендують пити яєчно-молочну суміш, їсти оселедець і приймати содовий порошок. Все це, на жаль, не ефективно, але хворі, які вже зневірилися вирішити свою проблему офіційним шляхом, з готовністю використовують навіть найбільш сумнівні рекомендації: звичайно, не більше одного разу, оскільки ті не допомагають.

Боротися з мігренню складно, але кожен хворий, при грамотному підході, зрештою знаходить для себе оптимальне лікування. Звичайно, складно повірити в свої сили, якщо ви роками безуспішно шукаєте чудодійні ліки, а ваша голова щотижня розривається на шматки. Не впадайте у відчай. Люди справляються і з більш важкими проблемами: виліковуються від раку, встають на ноги після паралічів. Шукайте, експериментуйте і сподівайтеся – за допомогою хорошого лікаря у вас обов’язково вийде знайти «свій» засіб від мігрені.

Коментарі до запису "Як лікувати мігрень"

Подивитись останні коментарі
  1. Мигренями страдаю 16 лет. Было всякое… И рвота, глазная и височная боль, одышка, один раз потеря памяти. Обошла кучу врачей, прошла массу исследований – здорова! Перепробовала кучу лекарственных средств – ничего не берет! Немного легче становится, когда залезешь в душ и льешь на голову горячую воду. Пока льешь – пока и легче. Сейчас немного научилась приспособляться, хотя не всегда получается, но все равно, каждая побежденная мигрень – достижение!!! Если выпить таблетку когда мигрень только начинается, то станет легче. На данный момент подсела на ибупром макс, хотя иногда и он не берет…

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля