Як захистити себе і свою родину від передозування ультрафіолетовим випромінюванням? Яких правил необхідно дотримуватися, перебуваючи на сонці? Як правильно підібрати сонцезахисний засіб? Які бувають ультрафіолетові фільтри, що таке SPF, як вирахувати SPF? Тут ви дізнаєтеся відповіді на всі ці питання!
Види ультрафіолетового випромінювання
Весь ультрафіолетовий спектр променів умовно поділений на три види: УФА, УФВ та УФС. На відміну від ультрафіолету С, який поглинається озоновим шаром, ультрафіолет А і ультрафіолет В без перешкод впливають на нашу шкіру, руйнуючи клітинні мембрани, викликаючи утворення вільних радикалів, пошкоджуючи молекули ДНК. Під їх впливом шкіра втрачає свою пружність, стає сухою, старіє. УФB в невеликих дозах викликає появу засмаги, у великих – сонячні опіки. УФА діє підступніше – відразу не залишає жодних видимих слідів, але глибоко проникаючи в шкірні покриви, через деякий час провокує появу пігментних плям, родимок, веснянок, робить шкіру менш пружною і еластичною, сухою і грубою, викликаючи тим самим її передчасне старіння.
Фактор захисту від сонця
Мабуть ви неодноразово бачили на етикетці улюбленого крему чи сонцезахисного засобу цю загадкову абревіатуру – SPF. Sun Protection Factor – це фактор захисту від сонця, що показує ефективність сонцезахисних засобів і говорить нам, скільки часу ви зможете провести на сонці в повній безпеці. Чим вище значення SPF, тим більший захист пропонує косметичний засіб. Наша шкіра здатна перебувати на відкритому сонячному промінні та не зазнавати згубного впливу ультрафіолетового випромінювання приблизно 10 хвилин. Якщо ж перед цим на тіло нанести, наприклад, засіб з SPF 10, то час безпечного прийняття сонячних ванн збільшиться у 10 разів і складе 100 хвилин.
За величиною SPF всі сонцезахисні засоби умовно поділяються на:
– засоби з низьким ступенем захисту (SPF 2-5);
– засоби з середнім ступенем захисту (SPF 6-11);
– засоби з високим ступенем захисту (SPF 12-19);
– засоби з дуже високим ступенем захисту (SPF 20 і вище).
Щоб попередити негативний вплив УФ випромінювання на шкіру, необхідно використовувати сонцезахисну косметику з ультрафіолетовими фільтрами.
Види ультрафіолетових фільтрів
Ультрафіолетові фільтри поділяються на дві групи: фізичні і хімічні.
Фізичні УФ-фільтри (мінеральні чи бар’єрні) – це мікрочастинки мінеральних речовин, що відбивають сонячні промені. Мінеральні пігменти (оксид цинку, діоксид титану) створюють своєрідний захисний покрив на шкірі і вважаються найбезпечнішими (рекомендуються дітям) – вони не викликають алергії і подразнень, не вбираються шкірою, залишаючись на її поверхні. Засоби, що містять тільки фізичні фільтри, не водостійкі (змиваються вже після декількох купань) і часто мають фактор захисту не більше 20 одиниць (SPF 20).
Хімічні УФ-фільтри (органічні) – це синтезовані речовини, що поглинають сонячні промені, вступаючи з ними в реакцію і блокуючи їх проникнення у шкіру. Циннамати, саліцилати, бензофенони та інші – так вони позначаються на упаковці сонцезахисних засобів. Хімічні фільтри дуже ефективні, забезпечуючи високі значення SPF: від 25 одиниць і вище. Стійкі у воді, не залишають на тілі білястих розводів. Але в деяких випадках можуть викликати алергію у власників чутливої шкіри і дітей. Використовуючи засоби з органічними УФ-фільтрами, слід пам’ятати, що вони починають діяти не відразу після нанесення на тіло, а лише через 30 хвилин.
Природні ультрафіолетові фільтри
Крім перерахованих вище фільтрів, до складу сонцезахисних протекторів також входять добавки рослинного походження – природні УФ-фільтри.
Природними УФ-фільтрами є: персикова і кунжутна олії, олія ши (каріте), олія шипшини, олія зародків пшениці, гарбузова олія, олія жожоба і мигдалю, рицинова й оливкова олії, олія волоського горіха. Самі по собі олії не дуже ефективно захищають від ультрафіолетового випромінювання. Але, діючи у комплексі з вітаміном Е і хімічними чи фізичними фільтрами, вони значно підвищують сонцезахисний фактор будь-якого косметичного засобу, роблячи шкіру менш чутливою до впливу сонячних променів, підтримують рівний відтінок (засмагу) шкіри.
Додавання у рецептуру сонцезахисного засобу екстракту ромашки, календули, алое, червоного винограду, шипшини, зеленого чаю, авокадо допомагає боротися з негативними наслідками ультрафіолетового випромінювання. Вони зволожують, пом’якшують, живлять шкіру, допомагають їй адаптуватися до впливу ультрафіолетових променів і без будь-яких наслідків приймати сонячні ванни.
Як вибрати сонцезахисний засіб
Вибір сонцезахисного засобу залежить від декількох факторів:
– фототипу шкіри (світлошкірі люди більш чутливі до ультрафіолетового випромінювання, швидше обгорають, їм потрібен високий фактор захисту);
– сонячної активності (враховуючи пору року);
– часу доби;
– географічної широти;
– хмарності.
Наприклад, для прогулянок по місту достатньо нанести засіб з SPF 15-20 (для світлошкірих людей – не нижче 20-25). Якщо ви часто буваєте на природі, любите купатися, то у цих випадках SPF повинен бути як мінімум 20 одиниць. Якщо плануєте поїздку на південь, то для захисту від пекучого сонця вам необхідно прихопити засіб з SPF в 25-40 одиниць (для світлошкірих людей – не нижче 30-50).
Крім значення SPF на упаковці косметичного засобу може зазначатися ще захист «UVA+UVB», «UVA/UVB» чи «УФА/УФВ», «з UVB і UVA фільтрами»і т. д., який означає, що даний засіб має широкий спектр захисту, одночасно нейтралізуючи ультрафіолетові промені А і В.
Як правильно наносити сонцезахисні засоби
Втирати сонцезахисні засоби не потрібно! Сонцезахисний лосьйон чи крем повинні обов’язково залишатися на шкірі, щоб поглинати чи відбивати і розсіювати сонячні промені ще до того, як вони проникнуть у шкіру і зашкодять їй. Тому наносьте сонцезахисний засіб рівномірно і товстим шаром, кожні 1,5 – 2 години постійно відновлюйте його захист, особливо після купання.
І головне, не забувайте про прості правила безпеки, навіть якщо ви використовуєте потужний косметичний засіб. Для захисту голови від перегрівання обов’язково надягайте панаму. Для захисту очей від ультрафіолету використовуйте сонцезахисні окуляри. Не виходьте на пляж з 12 до 16 години, коли сонце знаходиться максимально високо. Цього правила особливо необхідно дотримуватися світлошкірим людям і дітям.
І нехай сонце приносить вам тільки позитивні емоції, безпечну і рівномірну засмагу!