З точки зору, медицини, депресія – це серйозне захворювання, яке має клінічні симптоми, і його обов’язково треба лікувати.
Що таке депресія?
Психіатри відносять депресію до групи афективних розладів, тобто розладів настрою. Тому саме зміна настрою може стати першим кроком до хвороби. Важко сказати, скільки людей страждає на таке захворювання, тому що багато хто до лікарів не звертається, знаходячись в депресивному стані місяці і навіть роки.
У медицині існують чіткі критерії, що дозволяють відрізнити депресію від поганого настрою.
Перші ознаки депресії
Будь-яка депресія розпочинається з іноді непомітної внутрішньої тривоги. Одночасно проявляються і інші негативні ознаки:
– розсіяність уваги;
– нерішучість;
– зниження самооцінки;
– втрата впевненості в собі;
– розлад сну;
– зміна апетиту;
– відсутність упевненості в завтрашньому дні;
– поява думок про безглуздість життя і безвихідність ситуації;
– зниження сексуального потягу.
Людина може відчувати і такі негативні емоції, як:
– страх;
– роздратування;
– гнів;
– безнадійність;
– занепокоєння;
– сором.
Три основні симптоми депресивного розладу:
– пригнічений і подавлений настрій;
– рухова загальмованість (підвищена стомлюваність, відчуття постійної втоми);
– апатія і байдужість до всього, що відбувається (ніщо не радує і не цікавить).
Якщо такі симптоми тривають більше 2-х тижнів не припиняючись, то це вірна ознака депресії.
Чому це відбувається?
Причини депресії можуть бути різними.
В першу чергу, це, звичайно, стрес. Сильне психоемоційне потрясіння чи подія, яка може перевернути життя (хвороба або смерть близької людини, втрата роботи, розлучення), викликає в якості захисної реакції сильне гальмування нервової системи. Після того, як емоційна буря вщухне, подібна загальмованість вже не потрібна. Але людина з нею «зріднилася» і відвикла радіти життю: вона сприймає усе в «чорному світлі» і не розуміє, що похмурий погляд на світ вже обумовлений депресією, а не об’єктивними складнощами.
Депресія може настати і після інтенсивних розумових чи фізичних навантажень, наприклад, після складання іспитів, а у спортсменів – після виснажливих тренувань.
У жінок причинами депресії можуть стати коливання гормонального фону:
– передменструальний синдром;
– вагітність;
– пологи;
– менопауза;
– клімакс.
Депресивний стан може виникнути і без видимих причин, хоча це результат все того ж стресу, тільки хронічного, тривалого, обумовленого безліччю дрібних невирішених життєвих проблем.
Перевтома, хронічна втома, відсутність повноцінного відпочинку, неправильне харчування – ці чинники, накопичуючись, також сприяють розвитку депресії.
Зціли себе сам
Що ж треба робити, щоб позбавитися від депресії без ліків? Фахівці радять:
1. Не залишайтеся наодинці!
При депресії людина дуже часто замикається в собі, не хоче ні з ким спілкуватися і відмовляється від допомоги навіть близьких людей. Але ізоляція і самотність тільки посилюють ситуацію. Обов’язково спілкуйтеся з тими, кому довіряєте (родичами, друзями). Зверніться до них за підтримкою, поділіться своїми почуттями і тривогами.
2. Приносьте собі задоволення!
Згадайте про забуте хобі, відновіть заняття спортом, послухайте улюблену музику, сходіть в музей, клуб чи організуйте заміську прогулянку. Складіть список занять, які можуть швидко підняти вам настрій.
3. Формуйте корисні звички!
Депресивний стан часто супроводжується порушенням сну. Спати треба приблизно 8 годин на добу: занадто довгий чи занадто короткий сон негативно впливає на настрій і гнітюче діє на психіку. Постарайтеся лягати і вставати в один і той же час. Робіть усе можливе, щоб нічний відпочинок був повноцінним.
Нестача сонячного світла також посилює депресію. Виходите вдень на коротку прогулянку.