Причин головного болю багато: втома, стрес, неприємності на роботі, неправильний режим харчування, голод, вживання спиртних напоїв, гіпертонія, підвищена температура повітря, занадто сухе або недостатньо свіже повітря в приміщенні.
Можна вгамувати головний біль, прийнявши знеболюючу пігулку, але не слід забувати про те, що крім болю медичні препарати досить відчутно б’ють ще й по печінці та нирках.
Саме тому в першу чергу варто спробувати зняти головний біль не медикаментозними засобами, тим більше, що в більшості випадків вони виявляються дієвими та ефективними.
Масаж
Це доволі результативний засіб від головного болю. Знайшовши осередок болю, потрібно легкими круговими рухами протягом 5 хвилин його промасажувати. Потім розтерти скроні та лоб, промасажувати перенісся і мочки вух.
Завершити процес позбавлення від головного болю слід легким розтиранням шиї біля основи черепа і масажуванням комірцевої зони.
Вплив температурою
Часто головний біль буває викликаний шийним остеохондрозом або спазмом м’язів, що приводять до порушення кровопостачання голови. У таких випадках дуже ефективним виявляється прогрівання області шиї за допомогою грілки або прийняття гарячого душу. Коли немає можливості використати ані душ, ані грілку, виходом із ситуації може бути розтирання задньої частини шиї з подальшим її закутуванням теплою вовняною хусткою або шарфом.
Коли причиною головного болю є застуда, алергія або перенапруження, зняти спазм кровоносних судин можна, використовуючи холод. Змочену крижаною водою серветку або обгорнутий рушником шматок льоду необхідно прикласти до лоба і скронь.
Якщо болем охоплена вся поверхня голови, рятівний холод можна додатково прикласти до плечей і шиї.
Аромотерапія
Зняти напругу, розслабитися і вгамувати головний біль допоможе використання ефірних олій на основі лаванди, м’яти, ромашки, майорану або розмарину.
Їх можна втирати в шкіру під час масажу та використовувати для виконання інгаляцій, їх можна додавати у воду під час прийняття ванни, зрештою, їх можна додавати у воду в аромолампу, приймаючи сеанси аромотерапії.
Сон і свіже повітря
Навряд чи буде розумним вживання знеболюючих препаратів у разі, коли головний біль викликаний перевтомою або недосипанням. Кращі ліки від болю в таких випадках – здоровий і глибокий сон. Обов’язково подбайте про те, щоб під час сну в кімнаті було присутнє свіже повітря.
Відсутність свіжого повітря може бути окремою причиною виникнення головного болю. У цьому випадку нестача кисню призводить до гіпоксії, особливо це актуально в холодний час року. Крім регулярного провітрювання кімнат свого житла, влаштовуйте собі ще й регулярні прогулянки на свіжому повітрі.
Спрага і голод
Як не дивно, але в багатьох випадках причинами головного болю можуть бути відчуття спраги або голоду. Досить випити склянку чистої води або мінералки, підкріпитися, наситивши організм корисною і здоровою їжею, як через деякий час почуття болю і дискомфорту зникне.
Коли організм не отримує необхідної кількості рідини, кров стає більш в’язкою, значно сповільнюючи процес кровообігу, в результаті мозок відчуває кисневий голод, болем сигналізуючи про гіпоксію.
Схожа ситуація і у випадку тривалої перерви в харчуванні, коли мозок болем дає знак про те, що поживних речовин, які доставляються з кров’ю стає все менше і менше.
Народна медицина
Засоби народної медицини, нарівні з медикаментозними засобами, допомагають позбутися багатьох захворювань. Не є винятком і головний біль.
Яблучний оцет
Ефективно знімають головний біль вживання під час їжі 2-х чайних ложок яблучного оцту і такої ж кількості меду. Засіб простий, не вимагає приготування і до того ж дуже дієвий.
Для зняття болю можна використовувати яблучний оцет як рідину для парової ванни. Необхідно поставити на вогонь велику миску або таз, налити в неї рівні кількості води і яблучного оцту. Коли приготовлена рідина закипить і почне випаровуватися, потрібно нахилитися над нею і зробити від 60 до 80 рівномірних вдихів. Будьте обережні – щоб уникнути опіків органів дихання не нахиляйтеся над тазом занадто низько.
Часник і лимонна шкірка
В якості відволікаючого засобу відмінно справляється з головним болем шкірка лимона. Необхідно взяти невеликий шматок лимонної шкірки (близько 3 см в діаметрі), зняти з нього шар білої м’якоті і очищеною стороною прикласти до скроні. Через деякий час біль вщухне.
Такого ж ефекту можна домогтися, використовуючи часник. Треба взяти кілька зубчиків часнику, подрібнити їх, замотати в марлю або бинт і прикласти до скроні зі сторони болю. У разі, якщо після прикладання відволікаючих компресів на шкірі утворюються подразнення або червоні плями, їх потрібно змастити дитячим кремом або вазеліном.
Сіль
Соляний компрес приготувати просто: в 1 літрі води потрібно розчинити 2 столові ложки солі. Шматок вовняної тканини потрібно змочити в приготованому розчині, прикласти до попереку і укутати теплою хусткою або шарфом. Незважаючи на припинення болю, необхідно пройти повний курс лікування тривалістю 7 днів.
З солі можна приготувати ще один компрес від головного болю. Спочатку потрібно приготувати перший розчин, розчинивши в 1 л води столову ложку солі. Другий розчин готується шляхом змішування 10 г камфорної олії з 100 г нашатирного спирту. Після з’єднання обох розчинів в отриманій рідині з’являться білі пластівці. Розчин потрібно збовтувати доти, поки ці пластівці не розчиняться і не зникнуть. Підігрітою рідиною змочують голову, поверх пов’язують теплу хустку і лягають спати. Вранці болю – як не бувало. Термін придатності рідини для такого соляного компресу – 1 рік.
Глина
З глини можна готувати величезну кількість примочок, компресів і обгортань. Наведемо деякі з них.
150 г глини потрібно змішати з 50 мл води і викласти на марлю тонким шаром. Прикладати такий компрес слід на лобову область голови від скроні до скроні протягом 20-30 хвилин щодня перед сном протягом місяця.
У наступному рецепті до такої ж кількості глини та води необхідно додати 6-7 крапель ментолової олії, ретельно вимішати і викласти тонким шаром на марлю. Компрес потрібно прикладати до лобової частини голови від скроні до скроні на 3-4 хвилини на протязі двох тижнів.
Таку ж кількість (150 г) глини слід змішати з 50 мл води і додати кілька крапель оцту. Отриману мазь необхідно накласти на підошви ніг, обмотати їх тканиною і надіти шкарпетки. Через годину головний біль гарантовано відступить.
І це далеко не всі способи за допомогою яких можна позбавитися від головного болю без ліків. Однак, варто зауважити, якщо головний біль став вашим постійним супутником – вам пора до лікаря!