Причини утворення тріщин на п’ятах
Поверхня п’ят під час ходьби приймає на себе колосальне навантаження, витримати яке може лише щільний і товстий шкірний покрив. До тих пір, поки шкіра на п’ятах залишається м’якою і еластичною, проблем не виникає, але варто їй змінити свої властивості, огрубіти і втратити пластичність, як її ороговілий шар розтріскується, утворюючи дрібні тріщини, які швидко збільшуються в розмірах і в глибину, і в ширину, і в довжину. Ситуацію погіршує потрапляння в тріщини бруду, поту і шкідливих мікроорганізмів. Із-за запалень, що в результаті виникають, процес загоєння проходить важко і забирає багато часу.
Незручності, що доставляють тріщини, носять не тільки естетичний характер, роблячи неможливим носіння відкритого взуття, досить часто ходьба через них перетворюється на некомфортне, а то і болісне, заняття.
Через що ж грубіє верхній шар шкіри на п’ятах? Причин багато. Найбільш поширена з них – носіння в теплу пору року відкритого взуття, ходьба босоніж по землі і теплому піску. В результаті верхній шар шкіри пересихає, грубіє і покривається мережею дрібних тріщин.
Ще одна причина цього різновиду механічного дерматиту – носіння тісного і незручного взуття, внаслідок чого відбувається нерівномірний розподіл навантаження на ступню, що супроводжується надмірним натягом шкіри на її окремих ділянках, у тому числі – і на п’яті. Часто тріщини на п’яті «сусідять» з натоптишами.
Механічний дерматит може бути викликаний тривалим ходінням або тривалим перебуванням на ногах. Ноги набрякають, їх кровообіг порушується, клітини шкіри не отримують необхідних поживних речовин і відмирають, утворюючи її грубий верхній шар.
Наприкінці зими – початку весни, коли багато хто страждає від авітамінозу, дефіцит вітамінів A, E і F в організмі призводить до ослаблення шкіри, втрати нею пружності і може стати ще однією причиною появи на п’ятах хворобливих тріщин. Негативно позначитися на здоров’ї шкіри може не тільки дефіцит вітамінів, але і їх надлишок.
Слід зазначити, що тріщини на п’ятах можуть бути викликані поганою гігієною ніг, грибковими захворюваннями, порушенням роботи щитовидної залози, цукровим діабетом і гастритом.
Лікування тріщин на п’ятах
Позбавлення від тріщин на п’ятах, що з’явилися внаслідок ураження шкіри грибком необхідно починати з усунення першопричини за допомогою антибіотиків, мазей і спреїв. Точнісінько так само слід чинити, якщо причиною дерматиту є порушення в роботі ендокринної або травної систем – в цьому випадку без відвідування ендокринолога або гастроентеролога не обійтися.
У всіх інших випадках лікування полягає в поступовому і методичному видаленні ороговілого шару шкіри і його розм’якшенні. Видаляти загрубілу шкіру з п’ят необхідно, попередньо розм’якшивши її теплою водою. Інструмент для видалення ороговілого шару – звичайний брусок пемзи.
Не слід форсувати події і намагатися за короткий проміжок часу зняти весь шар грубої шкіри, бо занадто м’яка і недоросла шкіра, що проступила під ним, може не витримати навантажень і розтріскатися.
Допомогти процесу відшарування старої шкіри можна, змащуючи після обробки пемзою п’яти гелем або кремом, що містить гліколеву, молочну, саліцилову кислоти або сечовину.
Для пом’якшення шкіри не обійтися без теплих ванночок, приготованих з 2 літрів води, 1 столової ложки соди і такої ж кількості мила. Тривалість процедури – близько 20 хвилин. По її закінченні поверхню шкіри необхідно змастити вазеліном або будь-яким зволожуючим засобом. Швидкому загоєнню тріщин сприятиме змащування шкіри вітамінізованими кремами, що містять прополіс.
Лікування особливо глибоких і дуже болючих тріщин ускладнюється тим, що їх краї час від часу розходяться в сторони, поглиблюючи рану і зводячи весь процес загоєння нанівець. Лікарі-дерматологи в цьому випадку радять зафіксувати тріщини клеєм з ціаноакрилатом. Ретельно вимивши ноги з милом, необхідно гарненько їх просушити, після чого заповнити тріщину на п’яті клеєм по всій її довжині.
Для того, щоб дно тріщини зчепилося і почало гоїтися, необхідно близько тижня не здійснювати ніяких лікувальних заходів над п’ятами. Після закінчення тижневого терміну можна приступити до догляду за шкірою ніг способами, що описані вище.
Профілактика утворення тріщин на п’ятах
Щоб попередити утворення тріщин на п’ятах, досить дотримуватися простих правил: носити зручне просторе взуття, включати в раціон харчування продукти, багаті вітамінами A, E і F, періодично робити ванночки для ніг з подальшим зняттям ороговілого шару шкіри за допомогою пемзи, регулярно наносити на п’яти засоби, що пом’якшують шкіру.
Щоб не утворювались тріщини на ногах, потрібно вживати достатню кількість води в день (35 мл на 1 кг ваги) і маленькими дозами на протязі дня. А якщо вже почалися тріщини і погрубіла шкіра на ногах, потрібно проводити теплові ванни (вода повинна бути трохи гарячою) на протязі 15-30 хв., а потім змазувати зволожуючим кремом.