У разі появи ячменю, втім як і будь-якого іншого захворювання, необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога, однак якщо такої можливості немає, бій цьому неприємному, що створює болісний дискомфорт, захворюванню можна дати і в домашніх умовах.
Ячмінь
Ячменем називають захворювання повік, при якому виникає гостре гнійне запалення волосяної цибулини вії або розташованої поруч з нею сальної залози. Причиною захворювання ячменем є бактеріальна інфекція, в переважній більшості випадків – золотистий стафілокок.
Хвороблива припухлість, що з’явилася на краю верхньої або нижньої повіки, супроводжується почервонінням кон’юнктиви, в деяких випадках можливі підвищення температури, головний біль і збільшення лімфатичних вузлів. Через 2-3 дні у верхній частині припухлості формується невелика ділянка нагноєння жовтого кольору. Через кілька днів нагноєння самостійно розкривається, виділяючи гній і частки омертвілої тканини.
Найчастіше захворювання розвивається на тлі переохолодження, ослабленого імунітету, гіповітамінозу, захворювань шлунково-кишкового тракту або цукрового діабету.
Видавлювати гній з ячменю категорично заборонено, оскільки при цьому можливе поширення хвороботворних бактерій на довколишні тканини, з подальшою загрозою запалення очниці або мозкових оболонок.
Медикаментозне лікування
У перші дні, поки ячмінь ще не дозрів, необхідно кілька разів на день припікати запалену ділянку, використовуючи медичний спирт, йод, зеленку або настоянку календули. Щоб уникнути потрапляння спиртовмісних речовин в очі, використовуйте для обробки запаленої повіки ватяну паличку.
Ефективно справляються з ячменем очні краплі, що містять антибіотики: альбуцид, гентаміцин, ципролет, тобрекс, розчин пеніциліну або еритроміцину. У разі своєчасного їх застосування та регулярного закапування в око 4-5 разів на день виникнення гнійника можна і зовсім уникнути.
Аналогічною властивістю володіють і очні мазі: тетрациклінова, гідрокортизонова або еритроміцинова. Мазі закладають за край нижньої повіки на ніч, перед сном, щоб короткочасне погіршення зору через розмиття картинки не доставляло незручностей і не створювало відчуття дискомфорту.
Ретельно вимивши руки і видавивши на мізинець або вказівний палець правої руки кілька міліметрів мазі, потрібно відтягнути лівою рукою нижню повіку вниз, а правою рукою потрібно акуратно закласти мазь за нижню повіку.
Використання народних засобів
На початковій стадії запального процесу добре допомагають протирання очної повіки ватним тампоном, змоченим у водному розчині соди, приготовленому розчиненням 1 чайної ложки соди в склянці окропу. Звісно, до початку виконання протирань необхідно дочекатися охолодження води до комфортної температури.
Допоможуть у боротьбі з ячменем і примочки з чайних пакетиків. Дубильна кислота, що міститься в чаї, допоможе зупинити запальний процес на самому початку його виникнення.
Ефективно знімає запалення сік алое. Розрізаний уздовж листок цієї рослини потрібно прикладати до повіки на кілька хвилин 3-4 рази на день.
Лікування теплом допомагає позбутися ячменю тільки за умови, що ячмінь вже розкрився і з’явилися гнійні виділення. В іншому випадку прогрівання повіки тільки посилить запальний процес.
Прогрівання ячменю виконуються довго, протягом декількох годин, звареним гарячим яйцем, загорнутим в чисту тканину або нагрітою на сковороді сіллю, пересипаною в невеликий тканинний мішечок.
Досить ефективно лікує ячмінь прийом 3 рази на день по половині склянки пивних дріжджів.
Знайте, що поява ячменю є сигналом про проблеми з імунною системою організму. Подбайте про зміцнення імунітету, ведучи здоровий спосіб життя, отримуючи повноцінне харчування і більше буваючи на свіжому повітрі.