Як визначити чи є у вас запор, адже всі люди різні і фізіологія у кожного різна? Тут важливо знати певну умовну «норму». Для когось ходити в туалет «по-великому» нормально тричі на день, для когось – тричі на тиждень. Це і є, відповідно, верхня і нижня межі норми – адже раніше вважалося, що випорожнення обов’язково повинно бути щодня. Через те, що люди часом не знають про це, іноді вони починають лікувати запори там, де їх немає – що не дуже добре відбивається на здоров’ї.
Навіть якщо знати умовну «норму», відповідність їй не завжди гарантує відсутність проблеми. Наприклад, якщо раніше людина спорожняла кишечник два рази на добу, а потім несподівано перейшла на режим «через день» – це говорить про порушення. Так що стабільність роботи організму – це фактор, який теж має велике значення.
Чому бувають запори
Як відомо, існують продукти, які сповільнюють перистальтику. До них відносяться пшеничний хліб, здоба, рис, шоколад, чорниця, міцний чай та ін. В цілому, практично будь-яка нездорова дієта – відсутність в раціоні фруктів і овочів, пристрасть до консервів та напівфабрикатів, вживання малих об’ємів рідини – сприяє ущільненню калу і затримці його виведення.
Існує така категорія продуктів, як легкозасвоювані. Це цукор, мед, бульйони, виноград, інші ніжні фрукти – словом, все, що засвоюється практично повністю. Таку їжу зазвичай асоціюють зі здоровим харчуванням, однак корисна вона не завжди. Те, що вона майже не дає не переварених залишків, насправді скоріше мінус, ніж плюс: кишечнику не має від чого позбавлятися, а це провокує запор.
Випорожнення прямої кишки відбувається за рахунок м’язового напруження її стінок, які виникають при її розтягуванні, а також – рефлекторно – під час жування. Тому люди, які погано і мало пережовують їжу, схильні до порушень дефекації.
Моторика кишечнику тим активніша, чим більша загальна рухливість людини. Саме тому запори дуже часто притаманні лежачим хворим, старим та людям сидячих професій. Хочете, щоб ваш кишечник працював, як годинник – займайтеся будь-яким видом спорту, від фітнесу і плавання до звичайної ранкової гімнастики і швидкої ходьби.
Причиною проблеми можуть бути і емоційні чинники – тривога, часті стреси. Справа в тому, що всі негативні емоції супроводжуються активацією симпатичної нервової системи, що проявляється розширенням зіниць, збільшенням частоти биття серця і пригніченням роботи кишечнику. Саме тому проблеми з випорожненнями дуже часто бувають при неврозах і депресії.
Також запорам можуть сприяти і хвороби. Нерідко затримка випорожнення спостерігається у людей з гемороєм і тріщинами прямої кишки, при цьому вона з’являється не стільки з причини самого захворювання, скільки через те, що людина сама пригнічує позиви до дефекації, тому що боїться болю, що супроводжує цей процес.
З чого починати лікування запору
Багато людей, ледь помітивши відомі ознаки запору, відразу ж йдуть в аптеку за ліками. Одна пачка проносного змінюється іншою, а схильність до затримки випорожнення як була, так і залишається. Чому? Справа в тому, що успіх у вирішенні проблеми в першу чергу залежить від харчування.
Перше, що необхідно людині, яка страждає запорами – це стабілізація дієти. В більшості випадків саме цей нескладний захід дозволяє буквально за декілька днів налагодити роботу кишечнику – якісно і, як кажуть, з гарантією: якщо ви і надалі будете їсти достатньо овочів, сухофруктів, гречаної крупи та кисломолочних продуктів, то запори для вас назавжди залишаться в минулому.
Отже, харчування в порядку – що ж далі? Якщо здорової дієти мало, не потрібно скасовувати її за непотрібністю і відправлятися за проносним – є й інші варіанти.
Один з найкращих натуральних засобів від запорів – це висівки: клітковина в чистому вигляді, яка збільшує обсяг кишкового вмісту і стимулює дефекацію. Висівки вільно продаються в аптеці у найрізноманітнішому вигляді, від гранульованих до розсипних, і можуть бути рекомендовані як лікарями, так і народними цілителями.
Для хорошого стійкого ефекту їх потрібно буде приймати протягом 5-7 днів, а в подальшому прийом цієї добавки краще взагалі ввести в повсякденну практику. Доза висівок підбирається індивідуально, оскільки всі реагують на них по-різному. Але, в будь-якому випадку, починати треба з 0,5 ч.л. тричі на день.
Іноді, наприклад, в літньому віці і при хворобах прямої кишки, все ж таки можуть знадобитися проносні засоби. На сьогодні найкращими проносними визнані ліки на основі лактулози – не всмоктуючого дисахариду, який притягує рідину, розбухає і збільшує об’єм калових мас, викликаючи випорожнення кишечнику. Це найбезпечніше і саме м’яке з усіх відомих проносних, правда, воно дає ефект як мінімум через 12 годин після використання.
Як не можна лікувати запори
Шанувальники народних методів лікування стверджують, що найкращі та найбезпечніші засоби від запорів – рослинні: корінь жостеру, трава сени і т.д. Всі вони подразнюють чутливі рецептори прямої кишки і дають швидкий ефект, однак при систематичному застосуванні вони викликають звикання і знижують кишковий тонус. Таким чином, якщо людина довго їх приймає, надалі вона взагалі не зможе сходити в туалет без їхньої допомоги.
Досить часто в якості радикального методу боротьби з запорами люди вибирають клізму, часом навіть з додаваннями господарського мила чи лимонного соку, які начебто повинні посилити її дію. Однак подібна практика теж дуже небезпечна: організм звикає до того, що для випорожнення кишка повинна бути розтягнута як мінімум на літр обсягу. Таким чином, з часом людина втрачає здатність повноцінно випорожнюватися без клізми, а «лікувальні добавки», до того ж, провокують запальні процеси.
Багато людей роками терплять систематичні запори. Нехтування щодо харчування і власного здоров’я в цілому, неграмотне лікування, надія на те, що проблема пройде сама, чи, навпаки, впевненість у її невиліковності – ось що зазвичай керує тими, хто тривалий час мириться з наявністю цього неприємного явища. Однак, якщо все робити правильно, позбутися запорів виявляється не так вже й складно, і в цьому легко переконатися, хоча б раз спробувавши правильне лікування. Якщо робити все правильно, впоратися можна з чим завгодно, головне – почати!