Головна | ЗДОРОВ’Я → Як правильно приймати антибіотики

Як правильно приймати антибіотики

Як правильно приймати антибіотики

До лікування антибіотиками необхідно підходити з певною часткою відповідальності. Сама назва цієї групи ліків містить в собі вельми загрозливу інформацію. Дослівно «антибіотик» перекладається як «той, що знищує життя», але не людське, а тих мікроорганізмів, які нам з вами це життя ускладнюють.

Ні для кого не секрет, що наш організм і окремі його системи містять певну мікрофлору з бактерій корисних і не дуже. Саме на знищення хвороботворних бактерій і розраховано дію антибіотиків вузького і широкого спектру.

Абсолютною помилкою є спроба вилікувати за допомогою антибіотиків вірусну інфекцію – ні ГРВІ, ні грип, ні викликані ними трахеїти, бронхіти, ларингіти і фарингіти антибіотиками ефективно не лікуються. Заради справедливості варто зазначити, що природа того ж бронхіту може бути і бактеріальною, до поширених захворювань, що піддаються лікуванню антибіотиками відносять пневмонії, гайморити, отити, бактеріальні інфекції шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи тощо. Одним словом, антибіотики ефективні там, де причиною недуги виступають саме бактерії, і призначати їх, перестраховуючись або для профілактики абсолютно не професійно.

Ще більш безвідповідально займатися самолікуванням за допомогою антибіотиків. Якщо одного разу лікар прописав вам антибіотик, це не означає, що його можна приймати при схожих симптомах чи радити іншим. Призначаючи антибіотик вузького спектру дії, лікар попередньо ознайомлюється з результатами аналізів, спрямованих на виявлення самої бактерії (бактеріальний посів, мазки, аналіз мокротиння або сечі). Якщо ж антибіотики даної категорії нещодавно споживалися пацієнтом чи виявляються неефективними на даному етапі, призначаються антибіотики ширшого спектру, але вже і після їхнього прийому не виключена ймовірність того, що в найближчі кілька років при повторному прийомі вони виявляться малоефективними.

Складність і небезпека застосування антибіотиків полягає в тому, що в організмі може розвиватися алергічна реакція на них, а бактерії крім усього іншого вміють розвивати резистентність, тобто модифікуватися так, щоб протистояти впливу певного лікуючого препарату. У зв’язку з цією ж їх здатністю вкрай не рекомендується припиняти прийом антибіотиків після зникнення симптомів хвороби, необхідно обов’язково пройти курс, прописаний лікарем, до кінця.

Отже, крім двох основоположних правил (не призначати собі антибіотик самостійно і самостійно не припиняти його прийом), існує ряд порад, яких варто дотримуватися, щоб лікування антибіотиками принесло організму більше користі, ніж шкоди:

• Не регулюйте дозу препарату самостійно (наприклад, для дитини або для дорослого в разі ослаблення або посилення симптомів). Невиправдано малі дози препарату небезпечні розвитком стійкості бактерій до нього, завищені дози спричиняють небезпеку для різних органів і їх систем.

• Антибіотик рекомендують приймати в один і той же час, з рівними проміжками, щоб підтримувати постійну концентрацію діючої речовини в крові.

• Слід з’ясувати в інструкції до препарату або у лікуючого лікаря, як поєднувати ліки з прийомом їжі – одні антибіотики краще засвоюються натщесерце, інші просто на голодний шлунок, а треті рекомендують приймати виключно через певний час після трапези.

• Якщо лікар прописав крім антибіотика ще й препарати, що зміцнюють роботу печінки або відновлюють мікрофлору кишечнику, варто довідатися про те, як вони поєднуються з антибіотиками. Наприклад, прийом пробіотиків необхідно робити мінімум через 2-3 години після прийому антибіотика, інакше дія останнього буде зведена нанівець.

• Запивати антибіотик варто достатньою кількістю простої води, можливо слабо завареним чаєм, але не соками, компотами і тим більше молочними напоями.

• Під час прийому антибіотиків варто дотримуватися певної дієти – виключіть навантаження на ШКТ (важку, смажену або гостру їжу) і печінку (прийом алкоголю, надмірні стреси).

• Ведіть облік антибіотиків, до застосування яких ви вдавалися останні кілька років, ця інформація допоможе вашому лікареві призначити правильний препарат.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля