Головна | ЗДОРОВ’Я → Як розпізнати пневмонію. Запалення легенів: симптоми та лікування

Як розпізнати пневмонію. Запалення легенів: симптоми та лікування

Як розпізнати пневмонію. Запалення легенів: симптоми та лікування

Пневмонія – грізна і небезпечна хвороба, яка загрожує численними ускладненнями. Саме тому так важливо вміти відрізняти її від інших інфекційних захворювань.

Запалення легенів

Пневмонією називають групу захворювань, пов’язаних із запаленням легеневої тканини, при якому відбувається ураження альвеол і самої тканини легень.

У більшості випадків пневмонія має інфекційну природу, а найбільш поширеною причиною хвороби є ослаблення імунної системи організму. Частіше за інших запаленням легенів хворіють діти у віці до 3 років, літні люди старше 65 років, особи, які страждають на цукровий діабет і захворювання серцево-судинної системи, хворі, які перенесли хірургічні операції. До групи ризику входять також ВІЛ-інфіковані, які страждають алкогольною та наркотичною залежністю.

Симптоми і причини захворювання

Причиною запального процесу в легенях є активізація діяльності та бурхливе розмноження стрептококів, пневмококів, стафілококів, мікоплазми, хламідії, легіонелли і клебсієли, аденовірусів, вірусів грипу та парагрипу, різноманітних грибків і найпростіших. Бактерії і мікроорганізми можуть потрапляти в легені організму як разом з повітрям, так і в процесі активної міграції цих збудників, постійно присутніх в носоглотці людини.

Імунопригнічуючі медичні препарати, переохолодження та вірусні інфекції послаблюють захисні сили організму, в результаті імунна система людини втрачає здатність протистояти інфекції, наслідком чого і є розвиток запального процесу.

Причиною пневмонії також може стати вдихання газів, парів хімічних сполук і отруйних речовин. Рідко, але спостерігаються, випадки запалення легенів, причиною яких є медичне втручання в роботу організму.

У силу різноманітності форм і типів пневмонії так само різноманітна і їх симптоматика. При крупозному запаленні легенів, коли уражаються альвеоли і ділянки плеври, що примикають до них, відбувається різке підвищення температури тіла до 40°С, спостерігається підвищена пітливість і озноб, хворий скаржиться на головний біль, слабкість. Можливі нудота, що переходить в блювоту і сплутаність свідомості. Характерним симптомом крупозної пневмонії є гострі болі в області грудної клітини.

На початку захворювання можливий кашель з виділенням мокроти іржавого кольору і незначної кількості крові. Дихання хворого прискорене (до 40 вдихів-видихів на хвилину), часто переходить у задишку, пульс частішає до 100 ударів на хвилину, артеріальний тиск трохи знижено.

Зовсім інша картина при вогнищевій пневмонії, викликаній хронічними запаленнями бронхів і верхніх дихальних шляхів. Її симптоми мають менш виражений характер: температура тіла рідко піднімається вище 38°С, кашель сухий, виділення мокротиння незначні, при глибокому диханні і кашлі можливі глухі болі в області запалення.

Основним інструментом діагностики запалення легенів є рентгеноскопія і аналіз крові, а лабораторний аналіз мокротиння, що виділяється при відкашлюванні, дозволяє встановити її природу. У разі необхідності виконують бронхоскопію, що дозволяє обстежити бронхи і взяти проби слизу з вогнища запалення.

Лікування

Незалежно від характеру пневмонії, лікування всіх типів цього захворювання неможливе без використання антибіотиків. У зв’язку з тим, що збудники (віруси і бактерії) стали нечутливими до дії пеніциліну, в більшості випадків для лікування запалення легенів використовують антибактеріальні препарати другого і третього поколінь: амоксицилін, тетрациклін, еритроміцин, левофлоксацин, цефалоспорин, клавуланат, сульфаметоксазол та інші.

Через те, що використання антибіотиків при лікуванні пневмонії, викликаної вірусами грипу та парагрипу, риновірусами або аденовірусами, дає слабкий ефект, є доцільним додавання до них противірусних препаратів.

У разі таких грибкових форм пневмонії, як криптококоз, бластомікоз, аспергільоз та гістоплазмоз, необхідні препарати, що вибірково впливають на кожний вид грибка.

Лікування запалення легенів на дому допустимо лише в тому випадку, коли діагноз не викликає сумнівів, а хвороба протікає в легкій формі і без ускладнень. У всіх інших випадках без госпіталізації хворого в терапевтичне відділення не обійтися, оскільки тільки там можна виконати повне клінічне обстеження та провести інтенсивну терапію.

Пневмонія небезпечна ускладненнями, що становлять загрозу не лише здоров’ю, а й життю людини. Плеврит, емпієма плеври, обструкція, абсцес і гангрена легені, сепсис, набряк легенів, перикардит і менінгіт – лише неповний їх перелік. Пам’ятайте про те, що у разі неадекватного лікування запалення легенів загрожує летальним результатом.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля