Нежить – один з найбільш частих симптомів будь-якого простудного захворювання. Він може супроводжувати вас після найменшого переохолодження, а може означати вірусне або бактеріальне інфікування. Що відбувається з носом, коли людина відчуває нежить? Зсередини наш ніс вистелений слизовою оболонкою і найдрібнішими ворсинками, які виконують захисну функцію. Крихітні ворсинки очищають повітря, що потрапляє в ніс від пилу, патогенних мікроорганізмів і найрізноманітніших забруднень. Схожу функцію виконує і слизова оболонка носових проходів. Крім того, проходячи через ніс, повітря зігрівається і лише потім потрапляє в трахеї, бронхи, легені, звідки кисень поширюється по організму.
Коли в ніс потрапляє занадто холодне або сухе повітря, коли в ньому містяться надто агресивні мікроорганізми або слизова ослаблена іншими факторами, вона починає запалюватися, виробляти надмірну кількість слизу, яка і є зосередженням патогенної мікрофлори.
Часте сякання належного ефекту не надає, слиз буде вироблятися знову і знову, а мікроби активно розмножуватися. Ігнорування даної проблеми рано чи пізно призведе процес до хронізації, і навіть якщо лікування нежитю не виявиться у вашому випадку швидким, воно необхідне.
Що потрібно зробити, щоб швидко вилікувати нежить
Як тільки ви відчуваєте утруднення носового дихання, поспішайте вжити попереджувальні розвитку запалення заходи:
• Промивання носа сольовим розчином – розчин морської солі можна придбати в будь-якій аптеці у зручному для використання флаконі, а можна приготувати самостійно і використовувати для промивання піпетку, шприц без голки або власну долоню. Головний принцип – доставити сольовий розчин в ніздрі і повільно видувати залишки рідини, ні в якому разі не варто сильно сякатися. Щоб приготувати сольовий розчин в домашніх умовах необхідно розчинити 1 ч.л. морської солі в склянці теплої кип’яченої води, можна додати кілька крапель спиртового розчину йоду.
• Використання олій чайного дерева, евкаліпту, ялиці – вони надають антибактеріальну дію, змащувати ними потрібно тільки самий початок носового проходу, якщо олія опиниться на миготливому епітелію (тих самих крихітних ворсинках), то обмежить їх рух, за рахунок чого знизитися якість виконуваних ними функцій. Щоб лікувальну дію ефірних олій поширити вглиб носових пазух, необхідно використовувати водні розчини ефірних олій.
• Використання лікувальних розчинів олій евкаліпту, ялиці та ін. – такі можна придбати в аптеці (ознайомтеся із складом придбаних крапель в ніс, якщо вони на рослинній основі, то можуть містити олії), а можна приготувати самостійно (розчиніть кілька крапель олії в 1/2 склянки теплої кип’яченої води).
• Застосування парових інгаляцій – ще один дуже ефективний спосіб доставити лікарський препарат до місця дії. Для інгаляцій необхідно використовувати спеціальні пристрої (інгалятори або небулайзери), а основою може бути відвар трав або водний розчин ефірних олій. У цьому випадку також використовуються екстракти хвойних рослин. Слідкуйте за тим, щоб пара не була надто гарячою, що може обернутися опіком слизової. Для лікування нежиті пар необхідно вдихати носом (проходи якого попередньо звільнити тим же сольовим розчином або судинозвужувальними краплями), а видихати ротом.
• Використання судинозвужувальних препаратів – є скоріше симптоматичною мірою, яка знімає набряк слизової, але компоненти таких препаратів викликають звикання, слизова носа перебудовується на відповідний режим функціонування, а тому їх використання не рекомендовано більше 5-7 днів, а повторювати процедуру потрібно не частіше ніж 1-2 рази на добу.
Лікування нежитю неодмінно має носити регулярний характер. В ідеалі в перші дні нежитю необхідно залишитися вдома і присвятити час тому, щоб кожні 1-2 години промивати і закапувати ніс, робити інгаляції. Лише в такому випадку можна розраховувати на те, що нежить буде вилікуваний в найкоротші терміни. В іншому випадку можна використовувати краплі в ніс у відповідності з інструкцією або рекомендацією лікаря, а промивання носових пазух і парові інгаляції робити вранці і ввечері.
Нежить, що триває більше одного тижня є приводом для звернення за допомогою до терапевта або отоларинголога. В залежності від збудників захворювання (віруси або бактерії) лікар призначить адекватне лікування.