Головна | ЗДОРОВ’Я → Як вибрати тонометр

Як вибрати тонометр

Як вибрати тонометр

Тонометр – це спеціальний прилад для визначення рівня артеріального тиску. Він дозволяє тримати під контролем цей мінливий, але такий важливий параметр здоров’я людини.

Відповідно, щоб людина змогла самостійно визначити свій рівень артеріального тиску, їй просто необхідний тонометр. Це можуть бути механічні, напівавтоматичні чи автоматичні тонометри з кріпленням манжети на зап’ясті або на плечі.

Вимірювання артеріального тиску самостійно має кілька принципових переваг:

• Можна визначити рівень тиску в будь-який час, тобто коли людині це необхідно. Не треба шукати заклад охорони здоров’я або жалісливу сусідку, у яких є тонометр і можливість надати допомогу в проведенні вимірювання.

• Вимірювання артеріального тиску у присутності медпрацівника не завжди дає об’єктивні дані. Вид білого халату в деяких людей викликає емоційний дискомфорт. В результаті такого хвилювання тиск може підвищитися, іноді значно. Більш достовірними є цифри, отримані при вимірюванні тиску в більш звичних для людини домашніх умовах.

• Саме самостійне визначення рівня артеріального тиску дозволяє вчасно вжити необхідних заходів при нестандартному підвищенні або зниженні тиску.

Принцип роботи тонометра

Всі, без винятку, тонометри оснащені спеціальною манжетою, що одягається на руку. Зовнішній шар її виготовлений з нейлону або іншого синтетичного матеріалу і оснащений фіксатором у вигляді «липучки» або засувки. Внутрішня сторона манжети зроблена з медичної гуми.

Заповнюючись повітрям під тиском, манжета стискає поверхню руки, перекриваючи потік крові по артеріях. На початковому етапі, коли тиск в манжеті перевищує тиск крові в судинах, рух крові по них тимчасово припиняється. В процесі випускання повітря з манжети наступає момент, коли тиск в ній порівнюється з систолічним (верхнім) артеріальним тиском крові, стетоскоп або автоматика тонометра фіксує появу шумів, званих тонами Короткова.

Випускання повітря з манжети продовжується і момент, коли ці шуми зникнуть, свідчить про рівність тиску повітря в манжеті і діастолічного (нижнього) артеріального тиску в кровоносних судин.

Види тонометрів

Автоматичні тонометри
Вони точні, зручні, прості в управлінні, щоб накачати повітря в манжету достатньо тільки натиснути кнопку. Компресор, що знаходиться всередині приладу самостійно доведе тиск в манжеті до потрібного рівня, а потім почне його плавно зменшувати. Електроніка тонометра в цей час буде фіксувати всю інформацію про параметри пульсової хвилі, що приходить від чутливих датчиків, розташованих усередині манжети. По закінченні роботи повітря з манжети буде випущено, а на дисплеї приладу з’явиться інформація про систолічний, діастолічний тиск і частоту пульсу.

Як правило, в автоматичних тонометрах застосовуються технології, які дозволяють проводити вимірювання на тлі аритмії, отримувати більш достовірне середнє значення трьох вимірів, рівномірно нагнітати повітря в манжету.

Рекомендується зупинити вибір на тонометрі, що має змішану систему живлення, що дозволяє приладу працювати і від батарей, і від адаптера, підключеного до мережі змінного струму.

Напівавтоматичні тонометри
По суті, цей пристрій – аналог автоматичного тонометра з тією лише різницею, що повітря в манжету в ньому нагнітається не компресором, а вручну, за допомогою нагнітача у вигляді груші. В силу більш простої конструкції такий прилад зазвичай служить довше свого автоматичного побратима і має меншу споживану потужність, що позитивно позначається на терміні служби батарейок або акумуляторів, від яких він живиться.

Володіючи тим же набором засобів діагностики і додаткових функцій, напівавтоматичні прилади мають більш низьку вартість, ніж автоматичні тонометри, а тому є доступними для широкої аудиторії користувачів, основну масу яких складають особи пенсійного віку і літні люди.

Механічні тонометри
Будучи прабатьком всіх сучасних тонометрів, проте, широко використовується і в даний час. Складається з пневматичного нагнітача, плечової манжети, манометра і фонендоскопа. Нагнітання повітря в манжету виконується механічним способом, за допомогою гумової груші.

Безперечні його переваги – невисока ціна і надійність. В процесі використання сфігмоманометра результат вимірів залежить від правильності розташування над артерією мембрани фонендоскопа. Крім того, використання фонендоскопа вимагає певного рівня слуху, який з віком знижується.

Оскільки для вимірювання артеріального тиску в більшості випадків потрібна допомога людини, що має професійні навички поводження з фонендоскопом, найбільшого поширення прилад отримав у лікарів і медичних працівників.

Манжета

Роблячи вибір між тонометрами з кріпленням манжети на зап’ясті або на плечі слід знати, що з віком еластичність кровоносних судин зменшується, отже сигнал пульсової хвилі, який датчики приладів здатні зняти, істотно слабшає. Через це точність проведених вимірювань буде настільки недостатньою, що використання тонометра буде попросту марним.

З цієї причини наполегливо рекомендуємо вибирати тонометри, обладнані плечовими манжетами, а моделі з кріпленням манжети на зап’ясті залишити для спортсменів та осіб молодше 40 років.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля