Разові спалахи болю в голові рідко кого ведуть до кабінету лікаря, а тому корисно мати в своєму арсеналі кілька ефективних способів усунення дискомфорту, адже в який би час доби і при яких би обставинах не виникав головний біль, він завжди недоречний і неприємний.
У кожному конкретному випадку, в залежності від причини виникнення, біль може характеризуватися різними відчуттями, локалізацією, тривалістю. Яким би щільним не був графік схильної до головних болів людини, не потрібно захоплюватися самолікуванням, про ефективність тієї чи іншої міри впливу можна говорити лише після професійного обстеження.
Лікування головного болю в домашніх умовах доцільне при рідкісних спалахах болю, коли його причина досить очевидна – погодні зміни і скачки артеріального тиску, втома і сильне інтелектуальне навантаження, один із проявів загального нездужання і т.д. Якщо ж біль виникає без будь-якої очевидної причини, часто або рідко, але людина потребує професійного огляду.
Терпіти головний біль вкрай не рекомендовано.
Які ж лікарські препарати можуть допомогти при головному болю?
У випадках головного болю від напруги і втоми найчастіше дієвими виявляються препарати з категорії нестероїдних протизапальних засобів – аспірин, ібупрофен. Такі знімають запалення і локалізують біль, вони відносно нешкідливі (при розумному дозуванні), їх прийом не супроводжується побічними ефектами.
Якщо головний біль турбує людину, що страждає від підвищеного або зниженого тиску, їй необхідно розуміти, що біль це наслідок, а причину необхідно усувати, взаємодіючи з лікарем. На етапі виникнення болю дієвими будуть препарати на основі цитрамону, седалгіну.
Універсальними препаратами від головного болю є анальгетики та спазмолітики, а також комбіновані препарати, але вони зазвичай викликають неприємні побічні ефекти.
Тим, хто вважає за краще терпіти головний біль, аби не споживати таблетки, які «одне лікують, а інше калічать», доречно знати про способи нейтралізації болю без медикаментів:
• Холодний компрес або загорнутий у рушник лід – на лоб або потилицю.
• Масаж голови – погладжують круговими рухами від лоба до потилиці, від тім’я до вух.
• Прогулянка на свіжому повітрю або тиша/темрява/сон.
• Ефірні олії лаванди, м’яти, лимону, евкаліпту, апельсину – аромотерапія або тепла ванна з їх застосуванням, втирання в скроні окремих олій або їх композицій.
• Вплив металом – стародавній, але дієвий метод. Необхідно прикласти до скронь мідні монети, біль відступить через 15 хвилин.
• Глиняні примочки, компреси, обгортання.
• Соляні компреси.
• Капустяний компрес – розтерти лист свіжої білокачанної капусти, поки він не пустить сік, і прикласти до скронь. Соком можна змастити зап’ястя і шкіру за вухами.
• Настоянка прополісу.
Моїм засобом проти головного болю є пробіжка в середньому темпі на протязі 15-20 хв. Якщо головний біль ввечері – це самий екологічно чистий засіб. А медичні засоби до чогось доброго не доведуть, з часом це переллється в щось гірше. Біг зранку і ввечері по 30 хв. – запорука здорових судин і серця, а отже головний біль буде турбувати рідше. І ще один важливий нюанс – це багате поживними речовинами харчування (вітаміни та мінерали), і не заводити організм в голодування, тому що саме в такі моменти найбільший ризик головного болю.