Головна | ЗДОРОВ’Я → Як виміряти пульс. Про що розкажуть хвилі пульсу

Як виміряти пульс. Про що розкажуть хвилі пульсу

Як виміряти пульс. Про що розкажуть хвилі пульсу

За частотою, ритмом, наповненням і напругою пульсу можна дізнатися про стан здоров’я людини досить багато. Однак для цього пульс необхідно вміти вимірювати.

Пульс

Серце, точніше його м’язи, постійно виконують ритмічні скорочувальні рухи, завдяки яким відбувається безперервний рух крові по кровоносних судинах, що доставляє до клітин організму кисень і поживні речовини.

Після кожного серцевого скорочення по артеріях проходить чергова порція крові.

Внаслідок хвилеподібного наповнення кровоносних судин кров’ю відбуваються ритмічні коливання стінок артерій. Саме ці коливання і називають пульсом.

Техніка вимірювання пульсу

Для вимірювання пульсу необхідно розмістити вказівний і середній пальці однієї руки на внутрішній стороні зап’ястя іншої руки так, щоб подушечки пальців були розташовані на променевій артерії. Виконавши пальцями невелике натискання, слід переміщати їх до тих пір, поки під пальцями не виявиться пульсація крові.

Натискання на артерію необхідно посилити для того, щоб притиснути її до поверхні променевої кістки. Після цього пульсація крові в артерії повинна стати чіткою і легко помітною.

Щоб уникнути непотрібного напруження м’язів руки, на якій вимірюють пульс, її бажано розмістити в зручному положенні. Виконавши промацування пульсу на обох руках, для вимірювань пульсу використовують ту руку, на якій пульсації крові більш чіткі.

Якщо виміряти пульс на зап’ясті руки з ряду причин не вдається, для дослідження використовують сонну артерію в бічній області шиї, скроневу артерію, змістившись трохи вгору і вперед від виличної дуги, лицьову артерію в нижній частині щелепи на лінії кута рота, стегнову артерію на внутрішній стороні стегна, підколінну артерію у верхній частині підколінної ямки, пахвову артерію в нижній частині пахвовій западини або ліктьову артерію на медіальній частині зап’ястя.

Озброївшись секундоміром або годинником, необхідно підрахувати кількість пульсових хвиль за 1 хвилину. Це значення і буде частотою пульсу, що вимірюється в ударах на хвилину. На практиці вимірювання виконують на протязі 10 або 15 секунд, після чого множать число ударів пульсу на 6 або 4 відповідно. Істотно полегшити задачу вимірювання пульсу можна, використовуючи електронний тонометр.

Одночасно з вимірюванням частоти пульсу оцінюють його ритм, напругу і наповнення.

Частота пульсу

Частота пульсу є одним з основних параметрів пульсу, що характеризують стан здоров’я людини. У здорової дорослої людини нормальне значення частоти пульсу становить від 60 до 80 ударів на хвилину, причому пульс у жінок, порівняно з чоловіками, завжди дещо прискорений.

У тренованих, фізично розвинених, що ведуть здоровий спосіб життя людей частота пульсу зазвичай нижча за норму і дорівнює 40-60 ударам на хвилину. У новонароджених значення частоти пульсу дорівнює приблизно 140 ударів на хвилину, у немовлят – 120, а у дітей до 10 років – 100 ударів на хвилину.

Про порушення в роботі серця свідчить занадто прискорений або не в міру уповільнений пульс. Частота пульсу нижче 60 ударів на хвилину вказує на захворювання брадикардією, а пульс частотою вище 90 ударів на хвилину дає підставу говорити про тахікардію.

Ритм пульсу, його наповнення та напруга

Значення ритму пульсу визначають, порівнюючи інтервали між окремими пульсовими поштовхами. Однакові пульсові тимчасові інтервали свідчать про чіткий і правильний ритм пульсу, що в свою чергу є непрямим показником здоров’я серцево-судинної системи людини.

Якщо ж проміжки часу, через які відбуваються удари пульсу, мають різну довжину, це безпосередньо вказує на аритмію, викликану захворюванням або функціональними порушеннями роботи серця. Аритмія буває миготливою, коли ритм пульсу хаотичний і пароксизмальною, яка характеризується раптовими сильними серцебиттями. Окремо виділяють екстрасистолію, для якої властива поява на інтервалі зайвого удару.

Напруга пульсу знаходиться в прямій залежності від кров’яного тиску. За силою натискання, необхідною для повного здавлювання пульсуючої артерії, можна стверджувати про значення артеріального тиску в даний момент.

Наповнення пульсу характеризується об’ємом крові в артерії на висоті пульсової хвилі. Крім пульсу нормального (помірного) наповнення розрізняють порожній пульс, коли його пальпація утруднена, ниткоподібний (ледь відчутний) пульс і повний пульс, при якому наповнення перевищує норму.

Помітивши в процесі вимірювання пульсу зміни в його частоті, ритмі, наповненні або напрузі, негайно зверніться до лікаря-кардіолога або до терапевта.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля