Дерев’яна задирка, металева стружка, осколок скла, шип від рослини і навіть риб’яча кістка – ось неповний перелік дрібних предметів, здатних стати «вихідним матеріалом» для такої неприємності, як скалка.
Не намагайтеся видавити скалку, стискаючи пальцями з обох сторін ділянку тіла, де вона засіла. У кращому випадку ви її не витягнете, в гіршому – просто заженете ще глибше, розщепивши на частини. Краще скористайтеся нашими порадами, вони вам гарантовано допоможуть.
Підготовчі роботи
У першу чергу необхідно ретельно вимити з милом пошкоджену ділянку шкіри. По можливості виконуйте цю процедуру швидко, не даючи шкірі і скалці (особливо якщо вона з деревини) розмокнути. Щоб просушити шкіру, скористайтеся паперовим рушником, акуратно і без зайвого натиску промокаючи ним поверхню шкіри.
Уважно розгляньте скалку, скориставшись допомогою збільшувального скла або лінзи. Залежно від розміру скалки і кута, під яким вона увійшла в шкіру, буде обраний той чи інший спосіб її вилучення.
Голка
Вилучення скалки за допомогою голки використовується в тих випадках, коли скалка розташована майже паралельно поверхні шкіри, а шар епітелію над скалкою – тонкий і ніжний.
Продезінфікувавши кінчик голки спиртовим розчином і озброївшись лупою, введіть на невелику глибину вістря голки в місце проникнення скалки. Діючи голкою як важелем, злегка потягніть її за основу вгору і розкрийте ділянку шкіри над скалкою.
Повторюйте процедуру до тих пір поки скалка під шкірою не стане доступною хоча б наполовину. Підчепивши скалку вістрям голки або вхопившись за її кінчик пінцетом, вийміть її з тіла.
Пінцет
Якщо скалка встромилася під значним кутом до поверхні шкіри, а кінчик її виступає назовні і добре видно, краще скористатися пінцетом.
Обробивши лапки пінцета спиртом, надійно захопіть ними кінчик скалки. Перевірте, чи не прихопили ви разом з скалкою волосинки або частину шкірного покриву.
Не послаблюючи хватку, плавно і без ривків витягніть скалку. Дуже важливо витягати її під тим же кутом, під яким вона встромилася в тіло. В іншому випадку скалка може зламатися.
Компреси
У випадку, якщо розташування скалки візуально визначити важко або її кінчик не виступає зі шкіри, краще вдатися до її вилучення за допомогою компресів. Компреси також незамінні, якщо всі спроби витягти скалку механічним способом з використанням голки або пінцета не увінчалися успіхом.
Іхтіолова мазь продається в кожній аптеці і не є рецептурним препаратом. Змастивши маззю пошкоджену ділянку шкіри, на неї необхідно накласти пов’язку або заклеїти пластиром. Через добу скалка безболісно і гарантовано вийде з ранки. Єдиний недолік такого способу – неприємний запах іхтіолової мазі.
Компрес з харчової соди – не менш ефективний спосіб позбавлення від скалки. Змішавши соду з водою до пастоподібної консистенції, отриману суміш наносять на проблемну ділянку шкіри і фіксують пов’язкою на кілька годин. Від соди шкірний покрив набубнявіє і виштовхне скалку назовні.
В якості компресів можна використовувати дольки картоплі, свинячого сала або шкірку банана (її внутрішню сторону). Їх зазвичай прикладають на ніч.
Допоможе позбутися скалки і пов’язка, змочена перекисом водню, оливковою олією, дьогтем або смолою хвойних порід дерев.
Після вилучення скалки обов’язково обробіть ранку перекисом водню, йодом або зеленкою.
Наведені способи вилучення скалки слід використовувати лише в тому випадку, якщо вона потрапила в палець чи інші прилеглі області верхніх і нижніх кінцівок. Ні в якому разі не намагайтеся самостійно витягнути скалку з області обличчя або шиї – щоб уникнути ускладнень зверніться за кваліфікованою медичною допомогою.