Зниження слуху може розвиватися з народження, а може мати набутий характер. Знизити ризик народження дитини з відхиленнями слухової функції можна при свідомому веденні вагітності. На даному етапі важливо убезпечити себе від таких небезпечних захворювань як краснуха і кір. Зловживання алкоголем чинить токсичну дію на плід, серед вроджених вад у якого може спостерігатися і туговухість. Нестача вітамінів в організмі вагітної жінки загрожує різними дефектами у розвитку плоду, в тому числі і порушенням його слухової функції. Також провокує розвиток туговухості у малюка наявність під час вагітності в жіночому організмі хламідій або збудників сифілісу. ВІЛ впливає на вушного равлика і ті відділи мозку, які відповідають за здатність людини чути і розрізняти сторонню мову.
Слідкуючи за здоров’ям дитини, важливо знати, що до зниження якості слуху, а то й повного його зникнення призводять перенесені дитиною свинка (або епідемічний паротит), менінгіт та ряд аутоімунних захворювань.
В рамках профілактики старечої туговухості важливо стежити за своїм способом життя. Стареча туговухість зазвичай розвивається після 60-70 років, але порушення певних рекомендацій може значно прискорити цей процес.
Надмірний шум
Слухаючи музику в навушниках або працюючи на шумному виробництві, ми піддаємо свої вуха надмірному навантаженню. Навушники-затички – це самий найгірший варіант для прослуховування музики, а якщо ви ще включаєте апаратуру на повну гучність, то невпинно наближаєтеся до туговухості не в такій далекій старості, як хотілося б. Коли працюєте з шумною технікою (газонокосарка, перфоратор або відбійний молоток), використовуйте беруші чи подібні до них пристосування.
Відсутність вітамінів
Для поліпшення слуху корисно приймати вітамінні добавки, що містять антиоксиданти, β-каротин, вітаміни С і Е, фолієву кислоту, магній. Ці ж речовини можна вживати і разом з натуральними продуктами, серед яких цитрусові, зелені овочі і листя салату, інша зелень, бобові та молочні продукти. Зі свого раціону краще виключити надмірне використання солі, алкогольних напоїв, кави, тваринних жирів.
Механічні ушкодження і травми вуха
Потрібно бути обережним при чищенні вух ватяними паличками. Ще більш акуратно потрібно ставитися до видалення з вуха сірчаної пробки, якщо невпевнені у власній майстерності, зверніться до лікаря. У маленьких дітей у вухо може потрапити дрібний чужорідний предмет і, якщо саме це ви підозрюєте в зниженні слуху, не вдавайтеся до самостійного вилучення стороннього тіла, покажіть малюка лікарю. Будь-яка травма вуха або механічне пошкодження має стати негайним приводом для звернення до отоларинголога. Також небезпечні шумові травми вух, тобто вплив звуку понад 90 дБ, що може стати причиною моментальної втрати слуху.
Неправильне лікування
Недолікована застуда може стати приводом для розвитку гнійного отиту і навіть менінгіту. Необхідно відповідально підходити до лікування настільки простих на перший погляд захворювань, як застуда. Тим більше, ретельно необхідно підходити до питання лікування самого отиту, неодмінно звертатися до кваліфікованого фахівця. Для лікування різних захворювань, що часом не мають відношення до слухової системи, існує ряд медикаментів (серед яких найчастіше фігурують антибіотики), які можуть стати провокуючим чинником до зниження слуху. Уважно читайте інструкцію до препарату, де будуть вказані протипоказання до його застосування і його побічні ефекти, консультуйтеся з лікарем про доцільність прийому саме такого медикаменту.
Старість
Як було сказано раніше, саме похилий вік наближує той момент, коли людина буде гірше чути. Цей процес природний і необоротний. Однак це не означає, що необхідно змиритися або починати боротися з ослабленням слуху, лише відчувши на собі цей симптом. У зрілому віці стежте за своїм тиском, адже його перепади (навіть у молодих і здорових, наприклад, при перельоті в літаку або пірнанні на глибину) відображаються на слуховій функції. Атеросклероз та інші захворювання серцево-судинної системи небезпечні для слуху, зміцнюйте кровопостачання головного мозку – так ви знизите ймовірність виникнення не тільки туговухості, але й інсульту. Літнім людям показані до застосування спеціальні вітамінно-зміцнювальні комплекси, призначити які зможе хороший медичний фахівець.