Механізм підвищення температури тіла
Підвищення температури тіла (гіпертермія) у більшості випадків викликане появою в складі крові особливих речовин пірогенів. Вони бувають екзогенними і ендогенними.
Екзогенні пірогени потрапляють в організм ззовні і є нічим іншим, як мікробами і продуктами їх життєдіяльності. Самі по собі гіпертермію вони не викликають.
В організмі людини при виявленні екзогенних пірогенів включається захисний механізм, в результаті чого в імунних клітинах починається процес продукування своїх внутрішніх (ендогенних) пірогенів, що представляють собою інтерферони, цитокіни, інтерлейкіни і різні продукти розпаду стероїдних гормонів.
Сигнал про наявність в крові ендогенних пірогенів надходить в центр терморегуляції гіпоталамусу, розташованого в головному мозку. Гіпоталамус вносить корекцію в роботу механізму терморегуляції, інтерпретуючи поточну температуру тіла як знижену, і зміщує значення нормальної температури вгору. Температура тіла починає підвищуватися.
Підвищення температури відбувається в основному за рахунок зменшення віддачі тілом тепла в зовнішнє середовище. Кровоносні судини звужуються, кількість крові, що доставляється до периферичних тканин, істотно зменшується, процеси потовиділення гальмуються або припиняються повністю. Температура шкірного покриву знижується, сама шкіра блідне, з’являється озноб і тремтіння.
Піднявши температуру тіла до нового значення, гіпоталамус посилає організму сигнал про її підтримку на заданому рівні. Щоб подальшого підвищення температури не відбувалося, центр терморегуляції врівноважує тепловіддачу і вироблення тепла за рахунок розширення кровоносних судин і збільшення циркуляції крові в організмі. Шкіра тіла стає рожевою і гарячою, озноб і тремтіння зникають, поступаючись місцем жару.
Коли внаслідок видужання, прийому медичних препаратів або виконання жарознижуючих заходів кількість ендогенних пірогенів в організмі зменшується або стає незначною, центр терморегуляції знову зміщує значення нормальної температури, але тепер уже вниз. Після проведеного коригування гіпоталамус ідентифікує поточну температуру як підвищену і дає сигнал організму знизити температуру за рахунок збільшення тепловіддачі.
Оскільки найефективнішим способом відведення тепла від тіла є потовиділення, відбувається розширення кровоносних судин і активізація роботи потових залоз. Піт, випаровуючись з поверхні шкіри, поглинає тепло і знижує температуру тіла.
Причини гіпертермії
Найбільш часто до підвищення температури тіла призводять гострі респіраторно-вірусні інфекції, збудниками яких служать риновіруси, реовіруси, аденовіруси, а також віруси грипу та парагрипу.
Практично завжди гіпертермія супроводжує кишкові інфекції. У цьому випадку підвищена температура межує з типовими ознаками шлунково-кишкових розладів – здуттям живота, проносом, нудотою і блювотою.
Значно рідше, але трапляється, що температура тіла підвищується внаслідок непереносимості або передозування антидепресантів, психостимуляторів, анестетиків і саліцилатів. Причинами гіпертермії можуть бути отруєння токсичними речовинами і перенесені глибокі емоційно-психологічні переживання.
В кінці-кінців, температура тіла може піднятися з-за теплового або сонячного удару.
Збивати чи не збивати
Як вважає сучасна медична наука, саморозігрівання організму є його природною захисною реакцією, покликаною знешкодити і знищити джерело інфекції.
З підвищенням температури відбувається активізація і прискорення всіх обмінних процесів в організмі, збільшується продукування інтерферонів і антитіл, в печінці відбувається інтенсивне знешкодження токсинів і виведення їх через систему виділення з сечею та калом.
Однак не для всіх гіпертермія є корисною. Справа в тому, що через активізацію всіх процесів в організмі істотно збільшується потреба його тканин і органів в поживних речовинах і кисні, через що навантаження на легені і серце значно зростає. Тому людям, що страждають задишкою і порушеннями в роботі серцево-судинної системи, а також дітям рекомендується збивати температуру при досягненні нею значення 38-38,5°С. У разі поганої переносимості високої температури жарознижуючі заходи слід починати і при більш низьких її значеннях.
Як збити високу температуру без застосування ліків
Рясне пиття
У разі жару або високої температури рекомендується рясне вживання рідини. Справа в тому, що через високу температуру тіла відбувається зневоднення організму, що приводить до ще більшого збільшення температури. Значну частину тепла організм втрачає з потом і сечею, тому не обмежуйте себе у вживанні води – пийте її стільки, скільки зможете.
Утримайтеся від вживання напоїв з високим вмістом цукру, віддавши перевагу звичайній воді кімнатної температури, мінералці або теплому чаю з медом і лимоном.
Компреси і обтирання
Невеликі рушники (бажано махрові) необхідно змочити в прохолодній воді і злегка віджати, після чого прикласти до лоба, скронь, зап’ясть, пахвових западин і складок.
Ці ділянки тіла обрані не випадково, саме в цих областях великі кровоносні судини розташовані найближче до поверхні тіла, отже, віддача тепла організмом відбуватиметься найбільш ефективно.
Замість рушників можна використовувати пластикові пляшки з прохолодною водою. Перед використанням їх необхідно витримати протягом години в холодильнику.
Для обтирань знадобиться горілка, спирт, розведений водою у співвідношенні 1:1 або оцет, розведений водою в пропорції 1:5. Обтиранню підлягають всі ті ж області: скроні, лоб, пахові складки, пахвові западини, підколінні і ліктьові згини.
Завдяки властивості вищевказаних рідин швидко випаровуватися, вони заберуть з поверхні тіла певну частину тепла, тим самим знизивши його температуру.
Теплий душ і тепла ванна
У багатьох випадках збити температуру можна, прийнявши ванну або душ. Температура води повинна бути комфортною і злегка теплою. Занадто гаряча вода викличе перегрівання організму, ще більш піднявши його температуру, а холодна викличе тремтіння і озноб, в результаті організм зменшить віддачу тепла, що теж підвищить температуру тіла.
Тривалість водних процедур повинна становити приблизно 20 хвилин. Протягом цього часу, для збільшення циркуляції крові і збільшення тепловіддачі тіла, рекомендується масажувати шкіру мочалкою. Волосся голови під час процедури краще не мочити.
Чай
Чай з листя малини або липового цвіту – ще один ефективний засіб в боротьбі з жаром. Для приготування потогінного напою столову ложку природної сировини слід залити склянкою окропу і дати настоятися протягом 8-10 хвилин.
Після того, як лікувальний настій буде випитий, необхідно лягти в ліжко, тепло загорнувшись ковдрою. На початок зниження температури прямо вкаже процес рясного потовиділення.
Способів знизити високу температуру в домашніх умовах без використання ліків багато і більшість з них – досить ефективні, але використовувати їх допускається тільки у разі «червоної» гіпертермії, при якій шкіра у хворого має червоний відтінок і гаряча на дотик. При «білій» гіпертермії, відмінними рисами якої є холодний піт і блідий колір шкіри, необхідно негайно викликати бригаду швидкої допомоги.