Головна | ЗДОРОВ’Я → Як збити високу температуру без застосування ліків. Причини підвищення температури тіла

Як збити високу температуру без застосування ліків. Причини підвищення температури тіла

Як збити високу температуру без застосування ліків. Причини підвищення температури тіла

Підвищення температури тіла є тривожним сигналом про порушення нормальної життєдіяльності організму, про проблеми в роботі його органів і систем.

Механізм підвищення температури тіла

Підвищення температури тіла (гіпертермія) у більшості випадків викликане появою в складі крові особливих речовин пірогенів. Вони бувають екзогенними і ендогенними.

Екзогенні пірогени потрапляють в організм ззовні і є нічим іншим, як мікробами і продуктами їх життєдіяльності. Самі по собі гіпертермію вони не викликають.

В організмі людини при виявленні екзогенних пірогенів включається захисний механізм, в результаті чого в імунних клітинах починається процес продукування своїх внутрішніх (ендогенних) пірогенів, що представляють собою інтерферони, цитокіни, інтерлейкіни і різні продукти розпаду стероїдних гормонів.

Сигнал про наявність в крові ендогенних пірогенів надходить в центр терморегуляції гіпоталамусу, розташованого в головному мозку. Гіпоталамус вносить корекцію в роботу механізму терморегуляції, інтерпретуючи поточну температуру тіла як знижену, і зміщує значення нормальної температури вгору. Температура тіла починає підвищуватися.

Підвищення температури відбувається в основному за рахунок зменшення віддачі тілом тепла в зовнішнє середовище. Кровоносні судини звужуються, кількість крові, що доставляється до периферичних тканин, істотно зменшується, процеси потовиділення гальмуються або припиняються повністю. Температура шкірного покриву знижується, сама шкіра блідне, з’являється озноб і тремтіння.

Піднявши температуру тіла до нового значення, гіпоталамус посилає організму сигнал про її підтримку на заданому рівні. Щоб подальшого підвищення температури не відбувалося, центр терморегуляції врівноважує тепловіддачу і вироблення тепла за рахунок розширення кровоносних судин і збільшення циркуляції крові в організмі. Шкіра тіла стає рожевою і гарячою, озноб і тремтіння зникають, поступаючись місцем жару.

Коли внаслідок видужання, прийому медичних препаратів або виконання жарознижуючих заходів кількість ендогенних пірогенів в організмі зменшується або стає незначною, центр терморегуляції знову зміщує значення нормальної температури, але тепер уже вниз. Після проведеного коригування гіпоталамус ідентифікує поточну температуру як підвищену і дає сигнал організму знизити температуру за рахунок збільшення тепловіддачі.

Оскільки найефективнішим способом відведення тепла від тіла є потовиділення, відбувається розширення кровоносних судин і активізація роботи потових залоз. Піт, випаровуючись з поверхні шкіри, поглинає тепло і знижує температуру тіла.

Причини гіпертермії

Найбільш часто до підвищення температури тіла призводять гострі респіраторно-вірусні інфекції, збудниками яких служать риновіруси, реовіруси, аденовіруси, а також віруси грипу та парагрипу.

Практично завжди гіпертермія супроводжує кишкові інфекції. У цьому випадку підвищена температура межує з типовими ознаками шлунково-кишкових розладів – здуттям живота, проносом, нудотою і блювотою.

Значно рідше, але трапляється, що температура тіла підвищується внаслідок непереносимості або передозування антидепресантів, психостимуляторів, анестетиків і саліцилатів. Причинами гіпертермії можуть бути отруєння токсичними речовинами і перенесені глибокі емоційно-психологічні переживання.

В кінці-кінців, температура тіла може піднятися з-за теплового або сонячного удару.

Збивати чи не збивати

Як вважає сучасна медична наука, саморозігрівання організму є його природною захисною реакцією, покликаною знешкодити і знищити джерело інфекції.

З підвищенням температури відбувається активізація і прискорення всіх обмінних процесів в організмі, збільшується продукування інтерферонів і антитіл, в печінці відбувається інтенсивне знешкодження токсинів і виведення їх через систему виділення з сечею та калом.

Однак не для всіх гіпертермія є корисною. Справа в тому, що через активізацію всіх процесів в організмі істотно збільшується потреба його тканин і органів в поживних речовинах і кисні, через що навантаження на легені і серце значно зростає. Тому людям, що страждають задишкою і порушеннями в роботі серцево-судинної системи, а також дітям рекомендується збивати температуру при досягненні нею значення 38-38,5°С. У разі поганої переносимості високої температури жарознижуючі заходи слід починати і при більш низьких її значеннях.

Як збити високу температуру без застосування ліків

Рясне пиття
У разі жару або високої температури рекомендується рясне вживання рідини. Справа в тому, що через високу температуру тіла відбувається зневоднення організму, що приводить до ще більшого збільшення температури. Значну частину тепла організм втрачає з потом і сечею, тому не обмежуйте себе у вживанні води – пийте її стільки, скільки зможете.

Утримайтеся від вживання напоїв з високим вмістом цукру, віддавши перевагу звичайній воді кімнатної температури, мінералці або теплому чаю з медом і лимоном.

Компреси і обтирання
Невеликі рушники (бажано махрові) необхідно змочити в прохолодній воді і злегка віджати, після чого прикласти до лоба, скронь, зап’ясть, пахвових западин і складок.

Ці ділянки тіла обрані не випадково, саме в цих областях великі кровоносні судини розташовані найближче до поверхні тіла, отже, віддача тепла організмом відбуватиметься найбільш ефективно.

Замість рушників можна використовувати пластикові пляшки з прохолодною водою. Перед використанням їх необхідно витримати протягом години в холодильнику.

Для обтирань знадобиться горілка, спирт, розведений водою у співвідношенні 1:1 або оцет, розведений водою в пропорції 1:5. Обтиранню підлягають всі ті ж області: скроні, лоб, пахові складки, пахвові западини, підколінні і ліктьові згини.

Завдяки властивості вищевказаних рідин швидко випаровуватися, вони заберуть з поверхні тіла певну частину тепла, тим самим знизивши його температуру.

Теплий душ і тепла ванна
У багатьох випадках збити температуру можна, прийнявши ванну або душ. Температура води повинна бути комфортною і злегка теплою. Занадто гаряча вода викличе перегрівання організму, ще більш піднявши його температуру, а холодна викличе тремтіння і озноб, в результаті організм зменшить віддачу тепла, що теж підвищить температуру тіла.

Тривалість водних процедур повинна становити приблизно 20 хвилин. Протягом цього часу, для збільшення циркуляції крові і збільшення тепловіддачі тіла, рекомендується масажувати шкіру мочалкою. Волосся голови під час процедури краще не мочити.

Чай
Чай з листя малини або липового цвіту – ще один ефективний засіб в боротьбі з жаром. Для приготування потогінного напою столову ложку природної сировини слід залити склянкою окропу і дати настоятися протягом 8-10 хвилин.

Після того, як лікувальний настій буде випитий, необхідно лягти в ліжко, тепло загорнувшись ковдрою. На початок зниження температури прямо вкаже процес рясного потовиділення.

Способів знизити високу температуру в домашніх умовах без використання ліків багато і більшість з них – досить ефективні, але використовувати їх допускається тільки у разі «червоної» гіпертермії, при якій шкіра у хворого має червоний відтінок і гаряча на дотик. При «білій» гіпертермії, відмінними рисами якої є холодний піт і блідий колір шкіри, необхідно негайно викликати бригаду швидкої допомоги.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля