Дуже часто судоми виникають вночі, порушуючи сон і примушуючи нас відчувати кілька малоприємних миттєвостей. У чому ж причини судомного спазму і як його позбутися?
Судоми бувають різні
Судома – це мимовільне скорочення м’язів, що, як правило, супроводжується різким болем.
Судомні спазми можуть бути різними. Наприклад, бувають судоми, які виглядають як стереотипні швидкі рухи. Прикладом таких судом є нервовий тик повік. Такий вид судоми, що зветься клонічним, є наслідком короткочасного скорочення і розслаблення окремих груп м’язів.
Але є й тонічні судоми, які більш знайомі для багатьох із нас. Це коли на кілька хвилин м’язи начебто тверднуть, супроводжується цей стан вираженим больовим синдромом. Як правило, такі мимовільні скорочення носять локальний характер. Найчастіше судомить ноги в області гомілок і литок. Буває, що страждають стегно і ступня.
Найбільш небезпечні для життя людини судоми, в результаті яких скорочуються практично всі м’язи тіла. Вони називаються генералізованими і часто супроводжуються втратою свідомості. Такі спазми бувають наслідком важких захворювань і вимагають негайної медичної допомоги.
Судоми ніг можуть виникати в різному віці, але частіше до них схильні люди середнього і старшого віку.
Причини судомних спазмів
Тривалість судом литкових м’язів може варіюватися в досить широкому діапазоні: від декількох секунд до декількох хвилин. Іноді судомний спазм зникає самостійно, нерідкі випадки його повторення через певний проміжок часу.
Сучасна медицина ділить причини судомних спазмів на вихідні і набуті.
Вихідні причини судом
– Нейроінфекції (менінгіт, енцефаліт та ін.).
– Ураження і вади розвитку головного мозку.
– Підвищена температура тіла.
– Пропасний стан.
– Патологія пізніх строків вагітності (гестоз).
Набуті причини судом
– Нестача кисню (гіпоксія).
– Низький рівень глюкози, калію, кальцію і магнію в сироватці крові.
– Дефіцит вітамінів A, D, E і групи В.
– Порушення водно-сольового балансу.
– Різке звуження кровоносних судин нижніх кінцівок внаслідок їх переохолодження.
– Фізіологічні зміни в організмі (статеве дозрівання, вагітність, клімакс).
– Отруєння лікарськими препаратами або алкоголем.
– Варикоз нижніх кінцівок.
– Перенапруження м’язів.
– Порушення венозного кровотоку через тривале нерухоме або незручне положення тіла, тісний одяг або взуття.
Способи зняття судом
Зазвичай судомний спазм охоплює тільки литковий м’яз, проте трапляється, що судома поширюється на м’язи стегна і пальців ступні, зводячи всю кінцівку від кінчиків пальців до попереку.
Небезпека цього явища полягає в тому, що сумарне зусилля всіх скорочених м’язів може призвести до надриву сухожиль і пошкодження хрящових тканин. Саме з цієї причини спазм литкового м’язу слід зняти якомога швидше.
Подані далі способи позбавлення від судоми слід виконувати в порядку їх убування. Почніть зі способу № 1, якщо ж він не допоміг – переходьте до способу № 2 і т.д.
Спосіб № 1
Сівши на підлогу і взявшись рукою за великий палець ноги, зведеної судомою, із зусиллям потягніть його до себе. Згинання голіностопу запустить роботу м’язів-антагоністів, в результаті чого охоплений спазмом литковий м’яз рефлекторно розслабиться.
Для досягнення відчутного ефекту описані дії необхідно повторити кілька разів, то послаблюючи тягу, то посилюючи її. Щоб уникнути пошкодження суглобів, ногу рекомендується трохи зігнути в коліні.
Спосіб № 2
Якщо дотягнутися до пальців ноги важко або не є можливим, спробуйте згинати або розгинати ногу в колінному суглобі, а ще краще – обережно зробити кілька кроків, ставлячи ногу на п’яту. Цю вправу бажано виконувати босоніж.
Спосіб № 3
Виконайте глибокий масаж болісного м’язу, енергійно розтираючи його в напрямку від гомілкостопа до коліна. Чергуйте активні розтирання з м’якими погладжуючими рухами рук.
Спосіб № 4
Зробіть легкі пощипування спазмованого м’язу, а потім сильно постукайте по ньому ребром долоні або кулаком.
Спосіб № 5
Крайній захід – укол голкою або шпилькою в м’яз. Його використовують у випадках, коли всі раніше вжиті заходи не подіяли. Колоти м’яз слід в місці, розташованому трохи вище вогнища судомного спазму.
Щоб уникнути потрапляння в організм збудників інфекції, голка повинна бути стерильною. Щоб не пошкодити поверхневі судини і нерви, при виконанні уколу необхідно дотримуватися обережності.
Ще один спосіб зняти спазм м’язів нижніх кінцівок – досить сильно натискати великим пальцем руки посередині нижньої губи на протязі 30 секунд.
Лікування і профілактика судомних спазмів
Позбавлення від судом слід почати з лікування основного захворювання, що призвело до виникнення судомного синдрому. Залежно від клінічної картини лікар призначає антибактеріальну терапію, протисудомні препарати або жарознижуючі засоби.
Скоротіть до мінімуму, а ще краще – відмовтеся від куріння і вживання кофеїновмісних продуктів (чаю та кави). Протягом дня пийте більше води і рідин.
Якщо ви ведете сидячий, малорухливий спосіб життя, частіше бувайте на свіжому повітрі, виконуйте піші прогулянки, легкі пробіжки, займіться фізкультурою.
Дозуйте навантаження на ноги. Частою причиною судомних спазмів литкових м’язів є непомірні навантаження на нижні кінцівки в спортивному залі або тривала робота навприсядки на дачі чи на городі.
Зверніть увагу на взуття, яке ви носите: воно повинно мати високий підйом і надійно фіксувати щиколотку. Відмовтеся від використання туфлів і чобіт з високим (більше 4 см) каблуком.
Регулярно виконуйте самомасаж, він підсилить кровоток і розігріє м’язи ніг. Головна вимога – рухи рук повинні бути спрямовані від периферії до центру.