Причини носової кровотечі
Носова кровотеча (епістаксис) виникає внаслідок порушення цілісності судин, розташованих в порожнині носа, носоглотці або навколоносових пазухах.
Найбільш частими причинами носових кровотеч є побутові, хірургічні або спортивні травми носа і носової порожнини (особливо «колупання в носі»), підвищений артеріальний тиск (у цьому випадку судини носа виступають в ролі запобіжного клапана, випускаючи «зайву» кров), недосипання, перевтома, захворювання на грип, ГРВІ або хронічним синуситом, пересихання слизової оболонки носа внаслідок перегріву на сонці або перебування в приміщеннях з сухим або забрудненим пилом повітрям, дистрофічні процеси в слизовій оболонці носа, алергія.
Як зупинити кровотечу з носа
Перше, що потрібно зробити при виникненні кровотечі з носа – енергійно висякатися, видаливши з порожнини носа кров’яні згустки. Деякі лікарі-отоларингологи виступають категорично проти очищення носа в таких випадках, мотивуючи це тим, що при цьому відбувається додаткове травмування кровоносних судин, що лопнули. Однак слід пам’ятати, що кров’яні згустки поводяться подібно до клину, тому видалення їх з капілярів дасть можливість еластичним волокнам кровоносних судин скоротитися навколо утворених отворів і припинити витікання крові.
У багатьох випадках для того, щоб зупинити носову кровотечу, буває достатньо висякатися і виконати не тугу тампонаду.
Хворого слід посадити, голова його при цьому повинна бути трохи опущена вниз. Лягати або сідати з закинутою головою категорично заборонено, оскільки кров буде неминуче потрапляти в горло і її доведеться ковтати. Попадання її в дихальні шляхи може викликати задуху та серцеву недостатність, а кров, що потрапила в шлунок, цілком може стати причиною блювоти.
У ніздрі необхідно вкласти шматок вати, змоченої в перекисі водню або в слабкому розчині оцту. Замість вати можна використовувати тампон, приготований зі стерильного бинта чи марлі.
На перенісся бажано покласти холодний компрес, а на потилицю – холодну грілку. Подальше за охолодженням скорочення кровоносних судин і відтік крові від голови значно зменшить кровотечу.
На додаток до вище перерахованих заходів можна щільно притиснути великим і вказівним пальцями руки крило або крила носа.
Через 5-8 хвилин тампони можна вийняти. Щоб полегшити їх витягання, можна скласти разом долоні рук, наповнити їх водою і, піднісши їх до ніздрів, змочити тампони. Якщо кров з носа продовжує йти, слід повторити тампонаду в комбінації з холодними компресами.
Якщо ж і після закінчення 15-20 хвилин носова кровотеча не припинилася, необхідно негайно звернутися за професійною допомогою до лікаря або викликати бригаду швидкої медичної допомоги.
До фахівців потрібно невідкладно звертатися і у випадку, якщо носова кровотеча не передня, найбільш поширена, а задня, оскільки остання становить реальну загрозу здоров’ю і життю людини.
Профілактика носових кровотеч
У разі періодично повторюваних кровотеч з носа необхідно 3 рази на день змащувати слизову оболонку носа маззю, яку нескладно приготувати в домашніх умовах. Для цього 1 чайну ложку дрібно подрібнених коренів аїру необхідно змішати з 50 мл вазеліну або ланоліну.
Чудовим засобом від носових кровотеч є промивання носа сольовим розчином. Розчинивши 1 чайну ложку солі в склянці теплої кип’яченої води, слід втягувати приготовлений розчин носом і випльовувати його ротом. Сольовий розчин також допомагає швидко позбутися від нежиті.
Для зміцнення слизової оболонки носа, при її пересиханні або утворенні на її поверхні сухих кірочок необхідно кілька разів на день закапувати в ніс кілька крапель риб’ячого жиру, обліпихової або персикової олії, соку каланхое або олійного розчину вітаміну А.
Якщо носові кровотечі стали повторюватися, обов’язково покажіться лікарю й пройдіть обстеження. А ще корисно проаналізувати свій спосіб життя останнім часом. Малорухливий спосіб життя, дефіцит вітамінів, напружене навчання або робота, недосипання і недостатнє перебування на свіжому повітрі – ось причини, усунувши які, можна без лікарських препаратів назавжди позбутися від кровотечі з носа.